Kofeín, čo všetko o ňom (ne)vieme

Kofeín, čo všetko o ňom (ne)vieme

Cesta životom nie je jednoduchá a občas nás vie poriadne „vyšťaviť“. Náročná práca, bežný denný stres, s tým spojená únava a niekoľko ďalších pridružených problémov. Nie je sa čo čudovať, ak si sem tam tieto chvíle potrebujeme spríjemniť a obohatiť dostatočnou dávkou energie. Na takúto podporu sa v mnohých prípadoch už veľmi dávno používa kofeín, ktorý si doprajeme najmä vďaka šálke lahodnej kávy. Kofeín v nej obsiahnutý je najviac a bežne používaným stimulantom na svete.

Dostupná energia

Tento variant je lacný a dostupný aj ako prírodný zdroj v káve, kakau, čaji a iných prísadách do rôznych limonád, energetických nápojov a podobných produktov. Kofeín sa v prírode vyskytuje prirodzene v kávových zrnách, čajových lístkoch a kakaových strukoch. V takejto podobe je bez zápachu a jeho chuť je veľmi horká. Mnohí vedci sa domnievajú, že tieto spomínané rastliny ho začali produkovať ako obranný mechanizmus. Ľudia si ho však pretransformovali do svojej podoby a vyšľachtili do dnes už známej kávy Arabica. Spracovaná do bežnej podoby má pre nás dnes podporné a energetické účinky.

Koľko kofeínu môže bežný človek denne spracovať je otázne, pretože každý organizmus sa správa inak. V priemere sa však udáva, že 4 až 5 šálok kávy denne je maximum. Väčšie množstvo môže spôsobovať veľa vedľajších negatívnych účinkov.

Fyzická stimulácia tejto látky odznie v priebehu niekoľkých hodín. Po tom, čo ju príjmeme do tela dostáva sa do krvného riečiska, prechádza cez žalúdok, tenké črevo a prejaviť sa môže v priebehu 15 minút. Takže, ak sa vyberiete so svojou známou do mesta a dáte si šálku tohto povzbudivého nápoja určite sa vám nič nestane. Dodá vám to možno chuť pre nakupovanie dámskych lodičiek, čo je pre ženy tiež určitou dávkou odbúravania stresu.

Ak sa cítite unavene a dáte si kofeínový doping, zablokujte v mozgu adenozinové receptory a oddialite spánok. Jeho nízke dávky môžu podporovať aj vznik pozitívnej nálady, šťastia, pohody, vzrušenia a bdelosti. Doprajte si zdravú dávku tohto čarovného lieku a život pôjde oveľa ľahšie.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Kofeín, čo všetko o ňom (ne)vieme”