Zabudnite na správy, môžeme znova začať písať ľúbostné listy?

S mojimi priateľmi máme jedno trápne hobby na zabitie času, že na YouTube pozeráme svadobné videá. Áno prečítali ste si to správne, pozeráme svadobné videá ľudí, ktorých nepoznáme. Väčšinou obdivujeme dekorácie, šaty, miesto, a pod. Všetky veci, ktoré možno raz budeme mať aj na vlastnej svadbe. Ale je tu jeden konkrétny detail, pre ktorý to pozerám ja, a ktorý ma sklame viackrát než nie: listy, ktoré nevesta a ženích píšu pre seba navzájom.

Ľúbostné listy sú umenie. Nenájdete nič krajšie ako dobre napísaný ľúbostný list. A dokonca existuje dôvod, prečo sa Carrie Bradshawová tak zaujímala o ľúbostné listy významných mužov – pretože aj napriek tomu, že títo muži boli zaneprázdnení vládou krajín, písaním kníh, vyhrávaním vojen, stále si našli čas, drahocenný čas, sadnúť si a vyjadriť svoje emócie pre milovaných.

Kedysi zvykli byť časy, keď boli práve listy jedinou formou komunikácie. Nemohli ste len tak rýchlo poslať „Milujem ťa“ cez esemesku alebo zavolať. Nie, život bol vzácny, život bol iný, a nikdy ste nevedeli, či sa váš milovaný dožije zajtrajška. Trvalo dlhý čas, dokým boli listy doručené, a pretože to zabralo tak veľa času, ľudia ich neplytvali na niečo také drobné ako „Milujem ťa“. Namiesto toho písali výrečné emočné správy svojim milovaných, aby o ich láske nebolo pochýb. Niekedy bolo ťažké vyjadriť, do akej až miery ich zbožňovali, ale položením pera na papier sa o to pokúsili.

Je načase priniesť umenie ľúbostných listov späť. Svadba je doslovne prehlásenie lásky ženícha a nevesty navzájom a aj napriek tomu ich slová zlyhávajú. Tie listy sú… nevýrazné, nudné, a niekedy dokonca vytlačené. Ako veľmi nekultúrna sviňa musí človek byť, aby vytlačil ľúbostný list? Môže si vytlačiť návrh listu a potom ho už len prepísať, ale za žiadnych okolností by ľúbostný list nemal byť vytlačený a poslaný.

Zabudli sme ako vyjadriť lásku inak ako technológiou.

Stratili sme umenie lásky, samotné jadro toho, čo znamená niekomu povedať, že ho milujeme.

Ľúbostný list nie je len list – je to znamenie, že cez hocičo a aj napriek všetkému stále niekomu na vás záleží. Niekomu na vás záleží dostatočne na to, aby sa trápil nad tým čo vám povedať svojou vlastnou rukou. Ja skutočne verím, že raison d’etre (zmysel bytia) toho listu je práve vyjadriť lásku.

Nemôžete si nechať krabicu plnú starých „Milujem ťa“ správ. Ale môžete si nechať krabicu starých ľúbostných listov. Stavím sa, že hocikto by povedal, že by radšej dostali ľúbostný list ako ľúbostnú správu. Ak spravíte chybu v liste, musíte začať odznova. Pri pere neexistuje „backspace“. Musíte naozaj zamýšľať to čo píšete a písať to čo naozaj zamýšľate. Za každým ľúbostným listom je precítené presvedčenie, ktoré však zdá sa neexistuje vo svete technológie. Niekedy to nie je o rýchlom vyjadrení sa, ale o význame slov.

Takže nabudúce, keď pôjdete vytlačiť vaše prehlásenie lásky a obdivu, zapamätajte si tieto Beethovenove slová o láske a zvážte ich radšej ručne napísať:

Aj keď stále v posteli, moje myšlienky idú k tebe, moja Nesmrteľná milovaná, Buď pokojná – miluj ma – dnes – zajtra – tie slzavé túžby po tebe – tebe – tebe – môj život – moje všetko-zbohom. Ó, naďalej ma miluj – nikdy nesprávne neposudzuj to najvernejšie srdce tvojho milovaného. Vždy tvoje. Vždy moje. Vždy naše.“

Nikdy by sme nemali, za žiadnych okolností, podceňovať silu ľúbostného listu.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zabudnite na správy, môžeme znova začať písať ľúbostné listy?”