10 nezničiteľných pravidiel, ktoré musia nasledovať ženy v rómskej komunite

Väčšina našich predstáv o pravej cigánskej kultúre je skutočná. Naozaj milujú výrazné šperky, domýšľavosť a nešetria emóciami : ak je svadba, nech vie o tom celý svet, ak sú hádky, nech je rozhádaných ešte niekoľko generácií.

Moderné osady, napríklad americkí cigáni vyzerajú trochu inak, než si dokážeme predstaviť. Ženy nesmú nosiť dlhé sukne a farebné šatky. Existuje však niečo, čo všetci členovia komunity bezvýhradne nasledujú.

Tradícia manželstva

Rómovia si ctia svoju kultúru a nováčika, ktorý sa do komunity prižení, nazývajú Gorger – to je ten, kto nepatrí do ich komunity a nie je cigán. Dievčatá väčšinou nachádzajú svoju lásku v rámci ich komunity. Túžba chrániť vlastnú kultúru je taká veľká, že manželstvá medzi bratrancami a sesternicami nie sú vôbec nezvyčajné.

Dievča sa musí vydávať ako panna. Čo sa stane s cigánskou ženou, ktorá si pred svadbou nezachovala svoj vienok? Považuje sa za špinavú a poškodzuje komunitu. Týmto spôsobom riskuje, že zostane na ocot: žiadny cigán neodporuje pravidlu komunity, nevezme si ju ak sa oddala inému.

Mimochodom, priemerný vek uzavretia manželstva je 16-17 rokov u dievčat a 18-19 u chlapcov a toto manželstvo podľa tradície musí trvať celý život. Cigán, ktorý sa oženil nesmie dokonca ani len premýšľať o rozvode. V rómskej komunite nie sú druhé manželstvá vítané.

Poslúchanie rodičov

Dievča, ktoré vyrastá v rómskej komunite, je od raného veku obklopované pravidlami, ktoré diktujú rodičia. Samozrejme, že takýto systém je aj v ostatných kultúrach, ale v tej rómskej majú rodičia (a hlavne otec) veľkú autoritu a dcéra musí robiť to, čo jej hovoria. Keď je staršia, z domu môže ísť len v sprievode rodinných príslušníkov (nemusia to byť nevyhnutne rodičia – sestry, bratia, tety a strýkovia môžu sprevádzať cigánsku dievčinu).

Z rovnakého dôvodu rodičia často vyberajú svojej dcére manžela a neberú ohľad na jej názor. Manželstvo na základe dohody medzi Rómami nie je nič nezvyčajné. Po svadbe je tak dcéra povinná ctiť a  poslúchať svojho manžela rovnako ako rodičiov.

Chlapci majú v tomto ohľade oveľa väčšiu slobodu – môžu opustiť samotný dom, vybrať si vlastnú nevestu atď.

Volanie na políciu

Rómovia sú spravidla hluční, často sa púšťajú do bitky s predstaviteľmi nepriateľskej rodiny, a to je tiež súčasťou ich tradícií. Všetky problémy sa však vyriešia v rámci rodiny bez toho, aby sa dovolávali zákona. Volanie polície ani podanie žaloby nie je v ich pravidlách. Cigáni si to radšej prídu osobne vybaviť do domu súpera ale sa pobijú rovno na svadbe. V najhoršom prípade sa rodina zriekne toho, ktorý zavolá políciu na pomoc, a to je povinná vedieť každá osoba v rómskej komunite je povinná vedieť, že je to proti pravidlám.

Žena sa bude musieť vyrovnať s násilím

Štatistiky domáceho násilia v rómskych komunitách sú neuveriteľne vysoké. Štúdia v Anglicku ukázala, že 61% vydatých Cigániek v Anglicku je vystavených násiliu. Ženy sú nútené s tým vyrovnať. Účastníčka výstavy Gypsy Sisters Melli hovorí, že keď ju bývalý manžel zamkol do prívesu a keď sa pokúšala brániť, niekoľkokrát ju udrel. Rodina dievčaťa ju presviedčala, aby sa k manželovi vrátila späť. Dievča vysvetľuje prečo: „Toto je cigánska tradícia a musí sa rešpektovať.“

Udržiavanie poriadku v dome

Tak ako si vo väčšine krajín žena môže dovoliť nestarať sa o domácnosť, dokonca byť niekedy lenivá na upratovanie,  pre Rómov je to neodpustiteľné. Hygiena v kultúre Rómov zaujíma dôležité miesto a žena je zodpovedná za udržiavanie čistoty domu. Musí dodržiavať niekoľko pravidiel, najmä nesmie zdieľať svoj riad a príbory s nikým, vrátane jej manžela. Všetky predmety riadu sa niekoľkokrát umyjú: pod tečúcou vodou, v samostatnej miske s vriacou vodou a opäť pod tečúcou vodou.

Mužské a ženské oblečenie sa perie oddelene. Horná časť tela je považovaná za čistú, zatiaľ čo spodná je špinavá, takže oblečenie „do pása“ a „od pása“ sa perie oddelene. Samozrejme aj bielizeň je predmetom osobného prania.

Tehotenstvo

Tehotná žena by nemala fyzicky kontaktovať s nikým. V tomto období dokonca nespí ani na rovnakej posteli so svojím manželom. Navyše cigánska žena je v období tehotenstva ospravedlnená od povinností v domácnosti: počas tohto obdobia pripravuje jedlo a udržuje čistý dom manžel.

Americkí cigáni však niekedy zanedbávajú toto pravidlo – ich ženy sú nezávislejšie.

Nosenie výrazného a provokatívneho oblečenia

Nielen správanie cigánov musí byť čudné a hlučné, oblečenie by malo kričať tiež. Tak môže prilákať pozornosť svojho budúceho manžela bez toho, aby sa snažila (pretože sa zoznamovať sa s chlapcami ak prvá sa nemôže). Najpozoruhodnejším príkladom tohto správania sú americkí cigáni, ktorí sa každý deň vyzdobia ako v sviatok. Na svadby či narodeniny si zaobstarávajú tie najvýraznejšie dekorácie a najluxusnejšie šaty.

Zákaz ísť na poschodie

Fotograf Eugene Domansky zachytáva, ako mužské a ženské časti tábora Cigánov – kočovníkov idú do autobusu cez rôzne dvere, aby sa nedotkli.

V rómskej kultúre je pojem „špina“ stále rozšírený, s čím sa spáka skutočnosť, že spodná časť tela je považovaná za špinavú. Toto sa nevzťahuje na mladé dievčatá a panny. Vydatá žena je považovaná od pása za „nečistú“, a dotknúť sa jej sukne alebo topánky znamená „poškvrniť sa“. Preto, ak rodina žila v dvojpodlažnom dome, žena mala zakázané ísť na poschodie – tam mohli ísť len deti a mladé dievčatá.

Náušnice sú výlučne ženský atribút

Cigánske ženy milujú šperky, čím masívnejšie a ligotavejšie, tým lepšie. A čo muži? Mnohí z nás si predstavujú cigána s náušnicou v uchu, ale vedec zaujímajúci sa o cigánsku kultúru Kirill Kozhanov tvrdí, že v ich kultúre náušnice sú len časťou ženského obrazu a pre mužov je nosiť náušnice nevhodné.

Po svadbe už len sukňa

Na fotke môžete vidieť, že dievčatko nosí nohavice, zatiaľ čo dospelé ženy sú oblečené výlučne v šatách, sukniach.

U Cigánov – kočovníkov platí, že vydatá žena môže nosiť iba sukňu. Kirill Kozhanov hovorí, že slobodné dievčatá často nosia džínsy a po sobáši si zvyknú dať sukňu priamo na ne.

Samozrejme že určité zvyky rómskeho života sú už zastarané. Okrem toho sú pre dievčatá celkom kruté. Viete niečo zaujímavé o podobných tradíciách v iných krajinách?

Zdroj :admer.ru