8 faktov o Estónsku, vďaka ktorým je o niekoľko krokov vpred pred ostatnými krajinami na svete

Estónsko je pobaltská krajina s počtom obyvateľov len 1,3 milióna. Aj napriek ju možno nazvať jednou z najinovatívnejších na svete. Tak napríklad, na to, aby ste sa mohli zúčastniť volieb, vám stačí prihlásenie sa na internetovú stránku pomocou elektronickej identifikačnej karty. Alebo fakt, že deti sa začínajú učiť programovať už na základnej škole.

V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo môže byť Estónsko pokojne nazývané aj krajinou budúcnosti.

PROGRAMOVANIE V ŠKOLE

V Estónsku existuje od roku 2012 pilotný projekt na výučbu programovania pre študentov 1-12 ročníka. Na programe sa zúčastňuje 20 vzdelávacích inštitúcií. Od základnej školy sa učia základy logiky a algoritmov či programovať v programovacom jazyku Scratch.

ELEKTRONICKÉ PASY

Od roku 2002 sa začali v Estónsku vydávať elektronické pasy. Ide o kartu, ktorá osvedčuje totožnosť majiteľa v dvoch svetoch: v reálnom aj digitálnom.Vo vbudovanom čipe sú vpísané informácie o občanovi. Karta má na sebe aj vbudovaný elektronický podpis, ktorý je podľa zákona rovnaký ako ten obyčajný. Na karte sa môžu zaznamenávať aj iné dokumenty, a ak necestujete mimo Európsku úniu, slúži ako zahraničný pas.

HLASOVANIE Z POHODLIA VÁŠHO DOMOVA

Od roku 2005, kedy sa v Estónsku uskutočnili komunálne voľby, môžu občania krajiny hlasovať za svojich kandidátov prostredníctvom internetu a ID karty. Estónsko bolo tiež prvou krajinou, ktorá zaviedla elektronické hlasovanie v parlamentných voľbách v roku 2007. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014 hlasovalo cez tento systém 31% voličov.

BEZPLATNÁ VEREJNÁ DOPRAVA

V roku 2013 sa Tallin stalo prvým veľkým mestom na svete, kde bola zavedená bezplatná hromadná doprava pre všetkých jeho obyvateľov. Úrady hlavného mesta sa týmto rozhodli zmeniť dopravné návyky obyvateľov mesta a premiestniť ich z automobilov do autobusov a trolejbusov. Pred zrušením poplatku za dopravu sa v meste konalo referendum, v ktorom 3/4 obyvateľov mesta hlasovalo za bezplatnú autobusovú dopravu. O rok neskôr orgány Tallinnu uviedli, že program prispel k zníženiu dopravy na hlavných ťahoch mesta.

KRAJINA STARTUPOV

Podľa najnovších údajov je Estónsko na treťom mieste v Európe: 31 začínajúcich biznisov na 100 000 obyvateľov. Krajina vytvorila priaznivé podmienky pre startup. Registrácia nového podniku sa môže uskutočniť do 15 minút a neexistuje tam daň z príjmu právnickych osôb.

VŠADE DOSTUPNÝ INTERNET

Dokážete si predstaviť pripojenie k internetu, aj keď sa nachádzate niekde hlboko v lese? V Estónsku je to možné! Vo väčšine hotelov a takmer všetkých verejných priestoroch: parky, námestia, kaviarne, reštaurácie, železničné stanice, letiská a dokonca aj pláže môžu byť ľudia zadarmo pripojení k siete prostredníctvom Wi-Fi.

KTOKOĽVEK SA MÔŽE STAŤ OBČANOM ESTÓNSKA

Každý sa môže stať e-rezidentom Estónska a bez akýchkoľvek väčších ťažkostí. Dáva vám to príležitosť stať sa podnikateľom bez toho, aby ste súčasne museli navštívť krajinu. Vďaka tomu môžete riadiť svoju spoločnosť akéhokoľvek kúta sveta. Ak to chcete urobiť, stačí odoslať online žiadosť. E-bydlisko je výhodné pre väčšinu obchodníkov, pretože platia dane len z prevedeného kapitálu.

Pre podnikateľov registrovaných mimo Európskej únie je e-bydlisko vhodná príležitosť na založenie firmy v Estónsku, a vytvoriť tak administratívu aj v rámci Európskej únii.

OBROVSKÁ ÚSPORA ČASU VĎAKA TECHNOLÓGIAM

Dnes je v estónskom elektronickom systéme k dispozícii viac ako 4 000 služieb, od podania daňového priznania až po žiadosť na odlesňovanie. Každý estónec s občianskym preukazom si môže založiť spoločnosť – celý proces mu zaberie maximálne 20 minút. Vďaka takémuto systému nemusia ľudia zbytočne tráviť čas v radoch, mať po ruke rôzne potvrdenia, doklady, dokumenty, podpisy a pečiatky. Ušetrený čas tak môžu venovať sebe a svojim blízkym.

Vedeli by ste si niečo podobné predstaviť aj u nás na Slovensku?