Ako vyzerali svadobné šaty pred sto rokmi? Pozrite sa, čo nosili ženy

Jednou z najťažších úloh počas prípravy na svadobný obrad je výber správnych šiat. Nemusíme ani dodávať, že mnohí sa tešia práve na okamih, kedy prvýkrát uvidia nevestu v nádherných snehobielych šatách.

Faktom ale je, že móda luxusných bielych svadobných šiat sa začala písať už v období viktoriánskej éry. Nevesty mali na sebe najlepšie kúsky, no len v prípade, že na to mali financie. S určitosťou však vieme povedať, že vyzerali skromnejšie.

Bohužiaľ, pred niekoľkými stovkami rokov sa fotografie robili len vo výnimočných prípadoch. Moja sestra mala obdobie, kedy snívala o tom, že sa bude vydávať v broskyňových šatách. V 50.rokoch 19.storočia to nebola žiadna výnimka, ženy si totiž mohli vybrať akúkoľvek farbu svojich svadobných šiat. Dnes by ich voľba prekvapila nejednu budúcu nevestu…

Luxusné biele šaty, ktoré na sebe majú moderné nevesty, boli prvýkrát predstavené prostredníctvom Jacqueline Kennedyovej, manželky 35. amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Predtým boli šaty oveľa jednoduchšie a skromnejšie, navyše, väčšina svadobných obradov sa konala medzi stenami rodného domu.

Mnohí ľudia preferujú názor, že svadby v minulosti boli bez akéhokoľvek šarmu. Považujú ich za nudné, hoci je pravdou, že sa ich zúčastňovala len najbližší ľudia. Na svadobné obrady sa spomínalo len v dobrom, pretože na nich nebola zbytočná pompéznosť, prevládala jednoduchosť a úprimnosť.

Pokrývky hlavy neviest si zaslúžia osobitnú pozornosť. Je ťažké nájsť dva rovnaké závoje, pretože pri tejto otázke si nevesta mohla vybrať takmer hocičo. Hovorí sa, že niektoré ženy sa dokonca vydávali bez závoja.

Je tiež pozoruhodné, že nemali na nohách obuté topánky na vysokých opätkoch, bez ktorých by si dnešné nevesty ani len nevedeli prestaviť svoju svadbu. Faktom je, že to ani nebolo možné, keďže topánky na opätkoch sa začali objavovať až 50.rokoch minulého storočia!

Všetci sa ale zhodneme na tom, že svadba je mimoriadny a nezabudnuteľný deň pre všetkých jej účastníkov. Najdôležitejšie je, aby sa mohli zabávať a cítiť sa pohodlne, bez ohľadu na to, aké má nevesta šaty, topánky či závoj…

Ako ste na tom vy, uprednostňujete jednoduchosť alebo niečo viac prepracovanejšie a výraznejšie?

zdroj:videoboom.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako vyzerali svadobné šaty pred sto rokmi? Pozrite sa, čo nosili ženy”