Nezmeškajte padajúce hviezdy! Množstvo Perzeidov môžete vidieť už o dva týždne

Toto leto je plné zázračných úkazov na oblohe. Nedávno ste mali možnosť pozorovať úplné zatmenie mesiaca. Tento úkaz trval dlhšie ako hodinu a preto to bolo ľahko pozorovateľné z každej časti našej republiky.

V polovici augusta vás čaká d’alšie prekvapenie. Na oblohe môžete vidieť krásne divadlo, padajúce meteoroidy, Perzeidy. Tieto vesmírne útvary, ktoré pochádzajú z kométy Swift – Tuttle, nám budú pripomínať padajúce hviezdy, aj ked’ väčšina z týchto hviezd nikdy nepadne na zemský povrch. Zhoria v atmosfére a preto vytvárajú krásne farebné obrazce.

Čarovné padajúce hviezdy nás čakajú už o dva týždne. Desiatky perzeidov za hodinu treba pozorovať na lúkach za mestami

Padajúce Perzeidy môžete na oblohe vidieť už 12. augusta o pol deviatej večer. Perzeidy si nesú názov podľa miesta, odkiaľ pochádzajú a to konkrétne zo súhvezdiu Perzea. Astronómovia odporúčaju tieto padajúce hviezdy pozorovať až okolo polnoci, pretože vtedy ich môžete vidieť najviac.

Nezabudnite, že hviezdy sa budú najlepšie pozorovať v úplnej tme a preto vám odporúčame vydať sa na lúky za mestami. Kvôli svetelnému znečisteniu sa Perzeidy pozorujú ťažsie v mestách. Ak 12. augusta ich pozorovať nemôžete, nebud’te sklamaní, hviezdy sa dajú pozorovať aj prád dní pred aj po tomto dni, no v nižšej intenzite.

zdroj:refresher.sk 

 

0 replies on “Nezmeškajte padajúce hviezdy! Množstvo Perzeidov môžete vidieť už o dva týždne”