piatok, 14 júna, 2024

Tu je spôsob, ako si vybrať škôlku, do ktorej bude dieťa chodiť s veľkou radosťou

V živote každého rodiča nastane moment, kedy má ísť jeho dieťa prvýkrát do materskej školy. S tým je spojená aj obava, aby materská škola, ktorú bude ich dieťa navštevovať, bola tou najlepšou. Ako si ju však vybrať? Na čo by ste si mali dávať pozor?

 

Ukazuje sa, že pri výbere materskej školy často venujeme pozornosť maličkostiam, a zabúdame na dôležitejšie veci. Dobrá škôlka nemusí byť tou najdrahšou súkromnou alebo štátnou, ale takou, kde bude dieťa mať všetko potrebné. Nie je to o počte hračiek, ale ako bude o dieťa postarané. To je indikátor, ktorý by ste mali zohľadniť ako prvý.

 

Ak si chcete vybrať dobrú škôlku, je nutné na to vynaložiť čas a energiu, no verte, že to bude stáť za to. Musíte ju vybrať nielen na základe vášho komfortu, ale aj na základe reakcie dieťaťa. Prečítajte si preto všeobecné rady týkajúce sa výberu materskej školy.

 1. Výber škôlky je skupinová práca. Navštívte škôlky spolu s vašimi deťmi. Ak sa im hneď pri vstupe nebude niečo pozdávať, najlepšie urobíte, ak to vezmete na vedomie a nebudete konať len na základe vlastných pocitov. Deti sú veľmi citlivé a vedia sa prispôsobiť situáciám v novom kolektíve. To však nefunguje, ak má dieťa akútnu neochotu chodiť do materskej školy vo všeobecnosti. Potom vám o každej škôlke povie, že je na nej niečo zlé.Moja kamarátka si pri hľadaní škôlky zobrala na pomoc aj vlastnú dcérku. Našla škôlku v blízkosti domova, ktorá bola podľa hodnotení v dobrom stave. Tvrdili, že jedlo je slušné a učitelia sú dobre vyškolení a usporadúvajú tam aj rôzne krúžky. Keď tam ale prišli osobne, stretli sa s nie príliš pohostinným uvítaním. Riaditeľka školy začala hovoriť o tom, že sa jedná o prestížnu škôlku a nie je jednoduché sa na ňu dostať.Nepatria k najchudobnejším rodinám a boli pripravení zaplatiť, no dievčatko rozhodlo o všetkom samo. S veľmi vážnym pohľadom, priamo pri riaditeľke, povedala: „Mami, nebudem chodiť do tejto škôlky! Poďme sa popozerať na iné. “ Všimnite si, že nepovedala, že vôbec nechce ísť do materskej školy, nechcela ísť len do tejto konkrétnej. Dievča si nakoniec vybralo bežnú materskú školu. Ani rodičia, ani samotné dieťa svoju voľbu neľutovali.

  To je obrovský prínos, pretože dieťa cíti, že si môže vybrať a že jeho názor je braný do úvahy. Okrem toho, ak je dieťa súčasťou pri výbere materskej školy, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete svedkom jeho neochoty ísť do škôlky. Takto si celý proces len zjednodušíte.

   

 2. Vyberajte si vychovávateľa, nie škôlku Vychovávateľ je osoba, ktorá s vaším dieťaťom strávi mnoho času. Zistite, aký je to človek, aké je jeho vzdelanie a aký názor majú na neho iní rodičia. Je dôležité, aby sa pedagóg pozeral na proces výchovy rovnako ako vy. Tu si už vyberáte kritériá podľa seba, čo je pre vás dôležitejšie. Niekto uprednostňuje, aby bol učiteľ prísny a disciplinovaný voči dieťaťu, iní hľadajú kreatívnejší prístup k výchove.Keď sa zoznámite s pedagógom, snažte sa v ňom vyvolať napätie prostredníctvom vašich otázok . Koniec koncov, kontakt rodičov a pedagógov je kľúčom k úspešnej návšteve materskej školy dieťaťom. 
 3. Informujte sa o počte detí v skupinách Toto je jedno z najdôležitejších kritérií. Dokonca aj vtedy, keď je materská škôlka najlepšia, moderne zrekonštruovaná a krásnymi hračkami, nebude mať zmysel, ak sú skupiny preplnené. Vo väčších skupinách sa odlišná atmosféra a pedagóg jednoducho nemá dostatok času na to, aby sledoval všetky deti a venoval im svoju pozornosť.Veľké skupinky sú zriedkavo súdržné, pretože každé dieťa je odlišné. Okrem toho veľa detí sa necíti dobre medzi veľkým počtom detí a škôlka ich čoskoro začne nudiť. A každý rodič už vie, aké je to mať dieťa, ktoré nechce chodiť do škôlky. 
 4. Zistite o stravovaní čo najviacAni chutné jedlo tiež nie je zárukou šťastia. Existuje veľa materských škôl, v ktorých dobre varia a deti kŕmia zdravým a vyváženým jedlom. Niekedy je však nutné presvedčiť sa na vlastné oči. Informujte sa aj o tejto problematike, ide predsa aj o zdravie vašich detí.Ďalšou otázkou, ktorú si je potrebné vyjasniť, je, či nútia deti dojedať jedlo. Existuje veľa príbehov o tom, ako pedagógovia potrestali deti, ktoré odmietli všetko zjesť. Výsledkom bolo vyvrátené jedlo alebo verejné tresty. Musíme pochopiť, že dieťa taktiež nemá rado všetky druhy jedál a ak ho donútite, môžete mu ublížiť. Uistite sa, že takéto praktiky sú v škôlke zakázané. 
 5. Zistite si, ako deti trestajú za zlé chovanieTrest je jedným z prvkov výchovy, bez ktorého sa niekedy nezaobídeme. Musí byť však primeraným a spravodlivým. Táto otázka musí byť stanovená vopred. Tresty by nemali dieťa ponížiť, napríklad bitie po hlave za to, že dieťa nemôže zaspať.Raz som narazila na hrozný príbeh, kedy dieťa bolo postavené na parapet bez nohavičiek len preto, že nemohlo počas dňa zaspať. Trestom bol pocit hanby pred ostatnými okoloidúcimi. Ako potom môže takéto dieťa dospievať bez komplexov?Trest je len malým bodom, pomocou ktorého môžete posúdiť postoj personálu k deťom.

   

 6. Určite si, čo je pre vás najdôležitejšieVyberajte škôlku podľa toho, ako chcete, aby sa vaše dieťa rozvíjalo. Ak chcete, aby sa dieťa rozvíjalo fyzicky, vyhľadajte materské školy s prítomnosťou športových aktivít. Ak je pre vás dôležitejšia kreativita, nájdite si škôlku, kde sa o to postarajú. Vo všeobecnosti si vyberajte na základe svojich osobných preferencií.
 7. Zohľadnite svoje pohodlieNie je nič zlé na tom, ak si vyberiete škôlku, ktorá je bližšie k domovu alebo k vašej práci. Dávať dôraz aj na svoje pohodlie je celkom normálne. Nezabudnite zohľadniť aj tento faktor pri výbere materskej školy pre vaše dieťa.

Kedy by sme mali zapísať deti do školy? Aké ďalšie faktory treba zohľadniť pri výbere inštitúcie? Napíšte nám, čo si myslíte o tejto problematike aj v komentároch na Facebooku!

 

zdroj:takprosto.cc

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Tento magický kvet priťahuje Slovákom bohatstvo a šťastie. Vo váze vyzerá prekrásne

Biele a miskovité súkvetia sú mimoriadne elegantné. Bežne ich...

Žena vytvára čarovné chvíle života len pomocou vlny. Jej diela si ľudia zamilovali.

Počas pandémie, ktorá sa dnes už zdá byť vzdialená,...

Dávate svojmu psovi takúto pochúťku? Veterinár varuje majiteľov, že môže byť neskoro

Každý majiteľ psa vie, aké ťažké je odolať prosebným...

Prečítaj si aj

Tento magický kvet priťahuje Slovákom bohatstvo a šťastie. Vo váze vyzerá prekrásne

Biele a miskovité súkvetia sú mimoriadne elegantné. Bežne ich...

Žena vytvára čarovné chvíle života len pomocou vlny. Jej diela si ľudia zamilovali.

Počas pandémie, ktorá sa dnes už zdá byť vzdialená,...

Dávate svojmu psovi takúto pochúťku? Veterinár varuje majiteľov, že môže byť neskoro

Každý majiteľ psa vie, aké ťažké je odolať prosebným...

Žena vyvolala obrovský rozruch, keď tvrdila, že manželova nevera zachránila ich manželstvo

Charity Craigová zistila manželovu aféru v roku 2012 a...

Tento magický kvet priťahuje Slovákom bohatstvo a šťastie. Vo váze vyzerá prekrásne

Biele a miskovité súkvetia sú mimoriadne elegantné. Bežne ich nájdeme v mnohých záhradách a v kyticiach. Často sa im hovorí aj svätá ľalia. Jozef...

Žena vytvára čarovné chvíle života len pomocou vlny. Jej diela si ľudia zamilovali.

Počas pandémie, ktorá sa dnes už zdá byť vzdialená, mnohí z nás v sebe objavili najrôznejšie talenty: niekto začal pliesť či šiť, niekto sa...

Myslíte si, že na fotke je babka so svojim vnukom? Mýlite sa. Radšej sa pozrite, ako to v skutočnosti naozaj je

Nie, na fotke naozaj nie je starenka so svojim vnukom, aj keď sa to na prvý pohľad možno tak zdá. Ide totiž o výber...
Verified by MonsterInsights