Včasné príznaky rakoviny vaječníkov, o ktorých by mala vedieť každá žena

V počiatočnom štádiu sa všetko ukázao!

Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí na celom svete. Vedci bojujú už mnoho rokov pri hľadaní účinnej liečby všetkých druhov rakoviny. Ale o tejto chorobe ešte stále veľa nevieme a pri absencii lieku sme nútení sledovať príznaky a symptómy, ktoré nám umožnia diagnostikovať chorobu v počiatočnom štádiu.

Vezmite si napríklad rakovinu vaječníkov.

Providr cituje štatistiky, v ktorých v Kanade bolo v roku 2016 2 800 prípadov tejto rakoviny a 1 750 úmrtí. V Spojených štátoch v tom istom roku bolo pozorovaných 22 280 nových prípadov a 14240 úmrtí.

Dôvodom pre takéto veľké čísla je, že tento druh rakoviny je veľmi ťažké diagnostikovať. V súčasnej dobe to nie je zistené žiadnou analýzou a jej príznaky sa ľahko zamieňajú s inými ochoreniami. Nový výskum však naznačuje, že niektoré príznaky rakoviny vaječníkov môžu byť ešte rozpoznané už v počiatočnom štádiu.

Pred tým, než vám o týchto príznakoch povieme, chceme vám poskytnúť trochu viac informácií o tejto chorobe. Existujú tri typy rakoviny vaječníkov. Po prvé, ide o epiteliálne nádory, ktoré ovplyvňujú tkanivo okolo vaječníkov. Takmer 90% všetkých prípadov rakoviny vaječníkov sú epiteliálne nádory.

Okrem toho existujú stromálne nádory; ovplyvňujú ovariálne tkanivo zodpovedné za produkciu hormónov. Tieto nádory sú vhodné na včasnú diagnostiku a predstavujú asi 7% všetkých prípadov rakoviny vaječníkov.

Druhým typom sú germinogénne nádory, ktoré infikujú zárodočné bunky. Spravidla sa tento typ nádorov vyskytuje iba u mladých žien.

Rizikové faktory.

Rovnako ako pri väčšine ostatných ochorení, existujú určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny vaječníkov. Napríklad vek; Každá žena môže dostať rakovinu vaječníkov, ale vo veku 50-60 rokov pravdepodobnosť, že to je najvyššia.

Navyše génová mutácia, ktorá spôsobuje túto rakovinu, môže byť zdedená. Ide o mutáciu v génoch rakoviny prsníka 1 a 2 (BRCA1 a BRCA2).

Diagnóza.

Ako sme už povedali, neexistujú žiadne testy na rakovinu vaječníkov, ale lekár môže diagnostikovať na základe iných postupov. Toto je najprv diagnostické zobrazovanie – ultrazvuk alebo CT panvy a brucha. Tieto testy pomáhajú určiť veľkosť a tvar vaječníkov.

Druhým postupom je krvný test, ktorý dokáže detekovať proteín CA 125, zvyčajne prítomný v rakovine vaječníkov.

Rakovina vaječníkov má štyri fázy.

1. stupeň: rakovina postihuje jeden alebo obidva vaječníky.

2. stupeň: rakovina postihuje malú panvu.

3. fáza: rakovina ovplyvňuje brušnú dutinu.

4. fáza: rakovina metastázuje na iné orgány a systémy.

Takže tu sú 3 skoré príznaky rakoviny vaječníkov:

1. bolesti v panve a bruchu.

Bolesť v žalúdku, panve a brušnej dutine je normou počas menštruácie. Ale ak neskončia po skončení menštruácie, môžu svedčiť o rakovine vaječníkov. Toto znamenie si zaslúži zvláštnu pozornosť, pretože ženy ju často užívajú za zvyčajnú menštruačnú bolesť.

2. Poruchy chuti do jedla.

Ak je váš žalúdok neustále opuchnutý a ak sa nadúvanie neprejdú tri týždne alebo viac, môže to byť príznak rakoviny vaječníkov. V tomto prípade je najlepšie navštíviť lekára, aby mohol urobiť presnú diagnózu. Ak nemáte žiadnu chuť do jedla  tri týždne, poraďte sa so svojím lekárom. Môže to byť porucha gastrointestinálneho traktu, ale môže to byť aj rakovina vaječníkov, takže je lepšie nezanedbať to.

3. Neustále nutkanie močiť.

Ak neustále bežíte na toaletu, aby ste močili pri pití rovnakého množstva ako vždy, to môže byť skorým príznakom rakoviny vaječníkov. Okrem toho, ak sa náhle objaví nutkanie na močenie, môže sa hovoriť o infekcii močového mechúra a rakovine vaječníkov.

Buďte opatrní – a budete žiť dlhšie!