Vo Francúzsku sú zakázané ustrice a mäkkýše: v mori je príliš veľa toxínov!

Vo Francúzsku boli ustrice a mäkkýše zakázané kvôli ich infekcii lipofilnými toxínmi, píše 20 minutes.

Doteraz sa zákaz týkal iba mušlí. Tento piatok sa rozšíril na ďalšie morské plody.

„Výsledky analýz vykonaných tento týždeň ukázali, že mäkkýše v lagúne Arcachon sú infikované lipofilnými toxínmi, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre ľudské zdravie. Toto znečistenie teraz postihuje všetky mäkkýše, vrátane ustríc, „- povedal prefektúre New Aquitaine.

Toto opatrenie bude úplne alebo čiastočne zrušené po analýze, ktorá potvrdí zlepšenie sanitárnej kvality rôznych druhov mäkkýšov.

Iba niektorí výrobcovia, ktorí „vstúpili do protokolu uzavretého cyklu (pestovanie mäkkýšov) a dostali povolenie na poskytovanie vládnych služieb“, môžu predávať ustrice z lagúny Arcachon.

Tiež sa uvádza, že takmer 70% ustríc predávaných vo Veľkej Británii teraz obsahuje vírus, ktorý spôsobuje vážne zvracanie.

Odpadové a poľnohospodárske odpady, ktoré vstupujú do mora, boli identifikované ako zdroj toxického norovírusu, varuje Express.

 

James Lowther z centra pre životné prostredie, rybárstvo a akvakultúru povedal, že on a jeho tím analyzovali 630 ustríc kúpených na internete, ako aj v obchodoch a reštauráciách v Británii.

Vírus bol nájdený v rekordných 69% vzoriek. A on, hovoria odborníci, môže spôsobiť horúčku a hnačku!

V prevažnej väčšine prípadov sa obete zotavia, ale každoročne sa zaznamenáva asi 200 000 úmrtí na celom svete.

Lekári tiež uviedli 4100 ďalších prípadov medzi minulou  jeseňou a marcom, aj keď celkový počet prípadov je pravdepodobne oveľa vyšší, keďže väčšina pacientov sa ani neobťažuje, že pôjdu za lekárom.

Máte radi ustrice a iné morské plody?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vo Francúzsku sú zakázané ustrice a mäkkýše: v mori je príliš veľa toxínov!”