Dávať kvety učiteľom na začiatku roka? Áno alebo nie? Existuje omnoho lepšie a efektívnejšie riešenie

Prvý deň školského roka je nepochybne udalosť, ktorú očakávajú školáci – tešia sa na svojich spolužiakov a kamarátov, ale aj učitelia, ktorí si smutne povzdychnú pri pohľade na kalendár, dokonca aj rodičia, ktorí sú po lete vyčerpaní z vymýšľania programu pre svoje deti.

Prvý školský deň by mohol byť pokojne vyhlásený za deň kvetov, pretože kvetinárstva v tento deň očakávajú príliv zákazníkov.

Samozrejme, tradícia prinášať kvety učiteľom vznikla v najlepšom  záujme. Školáci a rodičia si dali záležať na výbere kvetov, aby nimi potešili a poďakovali sa konkrétnemu učiteľovi a vyjadrili mu vďaku. V dnešnej dobe sa však z toho stal akýsi bezvýznamný rituál.

Kvety pre pani učiteľku

Každoročne do školských lavíc sadajú tisícky malých prváčikov a prváčok. Pri tom je zaručené, že takmer každý z nich prinesie pre svojho prvého učiteľa kvet.

Tie boli kúpené za zvýšenú cenu kvetinárstiev. Nečudo, že rodičia v posledných rokoch čoraz viac diskutujú o možnostiach nahradenia “zbytočných kvetov” za niečo cennejšie.

Len si predstavte, každý učiteľ dostane v prvý školský deň niekoľko desiatok kvetín. Je to krásne do okamihu, keď  skončí vyučovanie a všetci sa rozídu domov.

“Moja mamka bola učiteľka a spomínam si na to, aké zvláštne bolo ísť domov s 30 nádhernými kyticami. Ak si jednu nechala vo váze v triede, zvyšku sa musela zbaviť, ako inak? “

“Bolo nepríjemné ich vyhodiť, a zároveň škoda. Doma sme to nemali kam dať, tak sme to uskladňovali vo vedrách, vo vani. Tak sa teda tešila len z tej jednej, ktorú si nechala na katedre. “

Niekedy žiaci nosili kvety z vlastnej záhradky, dnes kupujú niekedy až luxusné drahé kytice.

Na otázku prečo kupujú takéto kytice, sú zvyčajne odpovede, že tak to bolo vždy zvykom, je to prejav úcty, potešenie pre učiteľa. No nestačí na to jedna kytica?

Rodičia sa môžu poskladať a vybrať kreatívnu, sviežu, či elegantnú kyticu pre konkrétneho učiteľa a zvyšné peniaze nechať povedzme v triednom fonde.

Uvedomme si, akú hodnotu majú múdri a trpezliví učitelia. Rešpektujme a vyjadrujeme im našu hlbokú vďačnosť za každodennú prácu.

0 replies on “Dávať kvety učiteľom na začiatku roka? Áno alebo nie? Existuje omnoho lepšie a efektívnejšie riešenie”