DOBRÁ SPRÁVA: Slovenské supermarkety nebudú môcť potraviny vyhadzovať do koša ale darovať ich

Envirostratégia 2030 z dielne ministerstva životného prostredia navrhuje zakázať vyhadzovanie potravín supermarketom a reštauráciám. Zákaz nevyslovuje explicitne, vyplýva však z navrhovaných riešení objavilo sa na portále euractiv.sk

„Slovensko do roku 2030 obmedzí produkciu potravinového odpadu. Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť, napríklad darovať charite nezávadné potraviny,“ píše sa v dokumente zverejnenom na začiatku septembra.

V pripomienkovom konaní, ktoré sa skončilo 18. septembra, sa za tento cieľ postavil aj ďalší zodpovedný rezort, ministerstvo pôdohospodárstva. „Súhlasíme so znížením potravinového odpadu a navrhujeme v obchodných reťazcoch potraviny, napríklad nespotrebovaný chlieb ponúkať na kŕmne účely za zníženú cenu,“ napísal agrorezort v rámci pripomienkového konania.

Svetovým lídrom v boji proti potravinovému odpadu je Francúzsko. To prijalo zákon zakazujúci veľkým supermarketom vyhadzovať potraviny ešte v roku 2016. Podľa prieskumu citovanom v denníku Le Monde daruje potraviny až 94 percent dotknutých predajných bodov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt plytvanie jedlom

Lídrom je Francúzsko

Najlepšie sa proti potravinovému odpadu darí bojovať Francúzsku. Analýza Economist Intelligence Unit o udržateľnosti potravinárstva z decembra 2017 ho označila za „najvýkonnejšiu krajinu na svete“.

Francúzske supermarkety s rozlohou viac ako 400 m2 nesmú podľa zákona z roku 2016 potraviny vyhadzovať, ale musia ich darovať na charitu alebo potravinovým bankám. Od účinnosti zákona sa podľa Francúzskej federácie potravinových bánk, ktorú cituje denník Le Monde, zvýšilo množstvo vyzbieraných potravín o 12 percent.

 

zdroj:euractiv.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “DOBRÁ SPRÁVA: Slovenské supermarkety nebudú môcť potraviny vyhadzovať do koša ale darovať ich”