Jej dcéra zomrela v škôlke v dôsledku jedného zlého rozhodnutia. Autosedačka – novodobý „tichý zabijak“ detí

Lisa Smithová má všetko, čo si môže želať nejedná žena: milovaného manžela a dvoch malých synov. Má to však aj svoju odvrátenú stránku, cela rodina si prešla obrovskou tragédiou.

Pred narodením ich dvoch synov bola Lisa matkou svojej dcérky. Mia mala 17 mesiacov keď zomrela v materskej škole.

Hoci už odvtedy uplynulo mnoho rokov, Lisa aj napriek všetkému hovorí o tragédii, ktorej sa dalo zabrániť.

Miu v škôlke posadili počas spánku do autosedačky. Nikto ju nezobudil a nepremiestnil do postele. A práve to sa jej stalo osudným.

Lisa bola práve v práci, keď jej volali zo škôlky, že Mia sa už zo spánku nezobudila. Ani ona a ani jej manžel nevedeli, že spala v autosedačke. Mysleli si, že spala v postieľke. V škôlke sa totiž nachádzala voľná postieľka, kde ju mohli uložiť na spánok.

Len pár týždňov pred smrťou sa rodičia rozhodli, že vymenia detskú autosedačku za väčší variant. Nová autosedačka im tak ostala ako spomienka po dcére.

V škôlke dievčatko posadili do tesnej autosedačky, ktorá patrila priamo im. Rodičom o tom nepovedali, tým pádom nemali právo niečo také urobiť.

Lisa vedela, že nechávať dieťa spať v autosedačke je nebezpečné, a preto by to ani jeden z nich nedovolil. Príčinou smrti bolo udusenie – fenomén, ktorý je omnoho bežnejší, než si mnohí myslia.

Keď dieťa sedí rovno, môže u neho nastať blokácia dýchacích ciest, výsledkom je, že sa začne dusiť.

Väčšina detí ešte nemá dostatočnú silu na to, aby si udržalo krk. Počas spánku si bradou tlačia na hrudník, čo následne vedie k obmedzenému prílivu kyslíka. Stáva sa aj to, že hrdlo je stlačené popruhom z autosedačky.

Takto bežne vyzerajúca nehoda dostala nelichotivé pomenovanie „tichý vrah“. Dieťa môže zomrieť počas spánku, bez akýchkoľvek zvukov či iných prejavov.

Zo všetkých úmrtí novorodencov v rokoch 2004 a 2008 až 48% bolo spojených s udusením v autosedačkách. Čo je ešte horšie, ten istý fenomén je zodpovedný za 75% všetkých úmrtí na hojdačkách.

Lisa o tom, že jej dcéra spala v autosedačke nevedela, až kým jej o tom nepovedala polícia. Je presvedčená, že veľa rodičov a opatrovníkov nevie o tomto nebezpečenstve. Preto sa rozhodla všetkých varovať.

Vedeli ste o tomto nebezpečenstve?