Neurobiológovia varujú všetky ženy: odsledujte si ako dlho spíte!

Spánok je pre ľudské zdravie významnou činnosťou. Ak máme dostatok spánku, budeme aktívnejší, plní energie a šťastnejší. Nedostatok spánku totiž spôsobuje úzkosť, depresiu a zhoršenie zdravia.

Je už dávno známe, že ľudia potrebujú približne 8 hodín spánku. Muži a ženy sa líšia svojou biologickou podstatou, ktorá zároveň ovplyvňuje aj ich spánok. Ukazuje sa, že ženy potrebujú viac ako 8 hodín spánku. Ide o fakt spojený s väčšou aktivitou ich mozgu.

Navyše skutočnosť, že spánok prospieva ženskej kráse, nie je len mýtus. Dostatočný spánok poskytuje telu schopnosť obnovy, čím pomôže aj celkovému vzhľadu.

Spánok okrem iného poskytuje:

 1. Zlepšenie pamätiKeď spíme, uložené udalosti sú archivované. Informácie, ktoré si potrebujeme zapamätať je preto lepšie učiť sa od večera a opakovať po tom, ako sa zobudíte. Aktivita mozgu je nastavená tak, že počas dňa nie je vôbec naladený na to, aby si niečo zapamätal.
 2. Kreatívnosť Predtým, ako začnete niečo vytvárať, pokúste sa mať dobrý a kvalitný spánok. Vedci tvrdia, že keď spíme, naše emocionálne zložky pamäte sa stávajú silnejšími, čo môže následne viesť k lepšej tvorivosti.
 3. Úspechy v športe Štúdia, ktorá prebehla na Stanfordskej univerzite potvrdila, že hráči preukázali o 50% vyššiu efektivitu, keď spali 10 hodín denne po dobu 7 týždňov. Ich telo sa posilňuje, viac sa sústredia na hru, cítia sa oddýchnutí a plní energie.
 4. Zlepšenie pozornosti Keď máte za sebou zlý spánok, neviete sa sústrediť a vaša pozornosť je niekde úplne inde. Spánok je rozhodujúci element pre normálne fungovanie mozgu. Každá časť nášho tela potrebuje odpočinok a zotavenie, najmä ak ide o mozog.
 5. Zdravé teloPodľa výskumníkov z Chicagskej univerzity, ľudia, ktorí spia dostatočne dlho, strácajú viac tuku. Na druhej strane, ak sa cítime ospalo, naše hormóny nás vyzývajú k tomu, aby sme si dopriali niečo pod zub, prípadne jedli viac, než je nutné.
 6. Zníženie stresuStres ma negatívny vplyv na zdravie a zvyšuje sa práve vtedy, ak pociťujeme nedostatok spánku. Dostatočný spánok pomáha znižovať stres, obnovuje nervový a kardiovaskulárny systém.

Prečítajte si ešte niekoľko tipov na lepší spánok:

 • Nesledujte televíziu hodinu pred spaním
 • Každý deň si doprajte pohyb (prechádzky, beh, joga, cvičenie v posilňovni…)
 • Vyvarujte sa alkoholu
 • Nepite kávu po 16:00
 • Kúpte si dobrý matrac a vankúš
 • Choďte spať skôr ako odbije polnoc

Ako môžete vidieť, spánok je obrovským darom, ktorý si začneme uvedomovať až po tom, keď ho máme nedostatok.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Neurobiológovia varujú všetky ženy: odsledujte si ako dlho spíte!”