Podnikateľ Jeff Bezos dá z vlastných peňazí 2 000 000 000 dolárov na pomoc bezdomovcom a deťom

Hlavný výkonný riaditeľ Amazonu Jeff Bezos, spolu so svojou manželkou Mackenzie Bezosovou, sa rozhodli pustiť do prvého charitativného projektu.

 

Ako uvádza americká spoločnosť Bloomberg, najbohatší muž na svete vyčlení 1 miliardu dolárov dvom fondom skupiny Bezos Day One Fund. Táto skupina má pokrytie v rôznych sociálnych oblastiach – Day One Families Fund pomôže rodinám bez domova tým, že im poskytne bývanie aj stravu. Fond bude organizáciám, zapájajúcích sa do podobných aktivít, poskytovať ročné granty.

Day One Academies Fund je vzdelávacou iniciatívou na vytváranie a podporu predškolských zariadení v chudobných oblastiach. Nových členov budú prijímať bez akýchkoľvek poplatkov. Nadácia sa bude namiesto rozdeľovania grantov priamo podieľať na spustení a prevádzkovaní týchto organizácii.

Učebný plán je inšpirovaný Montessoriho metódou. Podľa nej sa deti rozdelia do rôznych vekových skupín – najviac 25 žiakov. Výučba je zameraná na rozvoj koordinačných pohybov a nezávislého rozhodovania, oboznámenie sa so základmi počítania a rozprávania či cudzími jazykmi.

Hlavným princípom tejto metódy je absencia nutkania učiť sa. „Budeme dodržiavať rovnaké zásady, na ktorých je založený aj Amazon,“ napísal Bezos. „Najdôležitejším pilierom ich práce je dôkladná starostlivosť o klienta. A dieťa bude odteraz naším klientom.“

O svojom počine sa podelil aj na sociálnej sieti Twitter:

„Žijeme lepšie ako naši prarodičia a ich životy boli lepšie ako životy ich predkov. Ak naši pra-pra-pravnuci nebudú žiť lepším životom ako my, je jasné, že sme niekde urobili chybu.

Kde je na svete dobro? Ako ho šíriť ďalej? Ako zlepšiť svet? To sú tie otázky, z ktorých mám obavy.“

Dátum spustenia nadácie Day One Fund je zatiaľ neznámy.

Bezos je posledným človekom na zozname piatich najbohatších Američanov, ktorí sa pripojili k počtu „miliardových“ filantropov. Prvýkrát začal o týchto aktivitách hovoriť v júni 2017. Potom požiadal užívateľov Twitteru, aby mu dávali návrhy týkajúcich sa filantropických aktivít.

V januári poskytol zakladateľ spoločnosti Amazon 33 miliónov dolárov spoločnosti TheDream.US, ktorá pomáha migrantom získať vzdelanie. Bezos povedal, že má dve ďalšie myšlienky na charitu – ako je vidieť, v priebehu času sa pretransformovali do nadácie Day One.

Bezosova investícia je pravdepodobne najväčšia v dejinách predškolského vzdelávania. Ako aj v iných prípadoch, výber charitatívneho magnáta sa opieral o vedecké údaje: výskum totiž ukazuje, že 90% mozgu dieťaťa sa formuje do veku 5 rokov.

Aký je váš vzťah ku charitatívnej činnosti? Podporujete ich?