Toto dokáže len príroda. Telá 323 sobov, ktoré zabil jediný blesk kompletne zmenili krajinu na nepoznanie

Pred dvoma rokmi bolo 323 sobov na juho-východe Nórska zasiahnutých bleskom, po ktorom následne všetky zomreli. Ležali jeden na druhom na odľahlej planine, nórski úradníci vyhlásili, že s ničím podobným sa ešte nestretli.

Výskumní pracovníci sa vrátili na miesto, aby odstránili mŕtve hlavy sobov a mohli ich skúmať na rôzne choroby. Pozostatky tiel boli ponechané na mieste, kde sa po čase začali rozkladať a meniť tak okolitý vzhľad krajiny

Sam Steyaert, vedúci výskumu, spolu so svojim tímom prišli po dvoch rokoch na miesto, kde sa odohral tento jav a vybudovali tu provizórne laboratórium. Vďaka nemu boli schopní objaviť trus a výkaly vtákov či líšok, ktoré boli nahromadené okolo pozostatkov vysokej zvery.

Tím výskumníkov v okolí tiež zaznamenal pohyb vlkov, orlov skalných. Stovky havranov a vrán, ktoré sa priživovali na zdochlinách zvierat, po sebe zanechali množstvo trusu. Mnohé z nich obsahovali semená šuchy čiernej, neskôr sa zistilo, že sa z nich môžu stáť sadenice.

Šucha čierna je kľúčovým druhom alpínskej tundry, čo znamená, že má neprimerane veľký vplyv na biodiverzitu – čiastočne aj preto, že je významným zdrojom potravy.

Pôda nachádzajúca sa na tomto mieste bola doposiaľ nehostinná, no sadenice a pozostatky sobov vytvorili správne podmienky na vrátenie života do tejto oblasti.

Steyaert spoli s tímom predpokladá, že oblasť zaplnená rastlinami sa bude časom diverzifikovať, keďže živočíchy obžierajúce pozostatky sem aj naďalej chodia a zanechávajú po sebe výkaly plné semien.

Toto je jasný dôkaz, ako príroda dokáže vrátiť život tam, kde predtým nebol.