Včela skoro zomrela keď spadla do medu. Jej kamarátky ju ale zachránili a očistili. Niečo podobné ste ešte nevideli

Ide o neuveriteľný okamih, kedy sa skupinka včiel spojila, aby zachránili svoju kamarátku v núdzi. Včelár Peter Walkosz bol ohromený, keď videl, ako tieto malé živočíchy ukazujú najlepšiu stránku z kráľovstva zvierat.

 

Niektorí smrteľníci považujú včely za nepríjemnosť a pokúšajú sa ich zabiť keď sa im rozhodnú narušiť letné grilovanie. Áno, ich uštipnutie nie je nič príjemné, no možno by sme sa mali zamyslieť nad ich morálkou a ich neprekonateľnou chuťou pre súdržnosť.

Peter napísal:

Sme včelári v malom mestečku na juhozápade Michiganu. Naša malá včelia farma sa nachádza v poli čučoriedok, kde majú včely možnosť opeľovať množstvo kvetov. Na jar vyrábajú úžasný med z čučoriedok, ktorý má bohatú tmavú farbu.

Pred pár týždňami, keď som zbieral med, jedna úbohá včielka spadla do extraktora medu a nemohol som ju tam nechať zomrieť. Vybral som ju a položil ku vchodu do úľa, vediac, že jej včelie sestry sa o ňu postarajú.

Bee Almost Dies After Falling Into Honey, Fellow Bees Come Out To Help Her beesthumbnail

Utekal som pre svoj telefón a zachytil som tento úžasný prírodný jav – očistili ju a pomohli jej. Môj telefón bohužiaľ nebol plne nabitý a tak som nemohol natočiť celú záchrannú akciu spolu s jej koncom. Trvalo to približne 30 minút, kým ju očistili a opäť bola schopná letu.

V Spojenom kráľovstve existuje viac ako 1 500 druhov opeľovačov hmyzu. „Vrátane včiel, ktoré zvyčajne žijú v úľoch o ktoré sa starajú včelári. Ostatné, ako napríklad mnohé druhy čmeliakov, včely samotárskej, mole, motýle či osy žijú vo voľnej prírode,“ uvádza svetový fond na ochranu prírody. Všetci zohrávajú významnú úlohu pri zdraví ekosystému a sú nevyhnutným elementom pri výrobe našich potravín. Viac ako štvrtina svetových potravinových plodín je čiastočne závislých od opeľovania.“

Napriek tomu tento hmyz začína čoraz viac vymierať. Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov ukázala, že až 24 percent európskych druhov čmeliakov je teraz na pokraji vyhynutia.

„Unavená včela potrebuje len malú dávku cukru (nikdy med!). Zmiešajte si 2 čajové lyžičky bieleho granulovaného cukru s 1 čajovou lyžičkou vody. Zmes položte napríklad na tanier alebo ňou pokvapkajte kvet. Vďaka tomuto triku dáte včele potrebnú energiu. Niekedy sa stane, že uvidíte, ako včela leží na zemi a nehýbe sa. Môže len tak oddychovať, takže po tom, čo jej dáte sladkú vodu, nechajte ju osamote.

Ako môžeme vidieť, dokonca aj takéto malé stvorenia, akými sú včely, vedia prejaviť viac súdržnosti, než my, vyspelí ľudia…