Vedci potvrdili, že psy dokážu rozoznať zlého človeka! Ako je to možné?

Pes alebo mačka? Otázka, o ktorej sa diskutuje už niekoľko rokov. Ponúkame vám ďalší fakt o psoch, ktorý môže zmeniť váš názor na to, akého domáceho maznáčika si privediete do svojho domova. Veríte vášmu psovi, no verí aj on vám?

Nedávne štúdie ukazujú, že psy dokážu zanalyzovať, či je človek spoľahlivý a dá sa mu veriť. Sú niečo ako detektívi, ktorí nám naznačia, komu môžeme dôverovať a pred kým by sme si mali radšej držať odstup.

Štúdiu vykonal Akiko Takaoka z Kjótskej univerzity v Japonsku. Vedec a jeho kolegovia chceli vedieť, či pes bude dôverovať človeku, ktorý mu klamal. Výskumníci rozdelili experiment na tri časti. Chceli zistiť, či pes dokáže dokáže rozoznať dôveryhodného človeka.

 

Skupina vedcov tvrdí, že výskum má potenciálny vplyv na behaviorálnu štúdiu psov. Tá hovorí o tom, že psy uprednostňujú svet v istote.

Experiment začal tým, že majitelia psov najskôr ukázali na misku s jedlom. Pes k nej prišiel. Potom ukázal na misku bez potravy. Pes bol oklamaný, no aj tak k nej prišiel.

Už predtým bolo známe, že psi budú utekať k objektu, ktorý im ich majiteľ ukáže. Preto sa verí, že psy dokážu porozumieť ľudským gestám. V prípade, že sú tieto gestá nekonzistentné, pes začne byť nervózny a vystresovaný.

Na tretí krát už nenasledovali povel ich majiteľa. Jednoducho mu už neverili. Experimentu sa zúčastnilo 34 psov a všetky z nich mali rovnaké výsledky. Psy tak využili svoje predošlé skúsenosti, aby dokázali zhodnotiť, že daná osoba bola nespoľahlivá.

Pán Takaoka plánuje pokračovať v experimente aj s vlkmi, keďže sa jedná o najbližší druh príbuzný k psom. Výskum tiež dokazuje, že psov zaujímajú nové veci.

Vo viacerých výskumoch sa uvádza, že psi kontrolujú a sledujú, ako iní ľudia komunikujú s ich majiteľmi. V experimente majitelia psov požiadali ľudí o pomoc. Po tom, čo sa im cudzinci snažili dať maškrtu, ich reakcia mnohých prekvapila!

Psy si totiž nevzali pamlsok od ľudí, ktorí sa k ich majiteľom správali zlým alebo hrubým spôsobom. Na druhej strane sa nechali nakŕmiť tými, ktorí im pomohli. Dokonca aj tí, ktorí nereagovali na psie žobranie, boli v ich blízkosti vítaní. Avšak hrubí a agresívni ľudia nedokázali získať dôveru psov.

Jedna ďalšia štúdia, ktorú publikovali v Neuroscience a Biobehavioral Reviews, uvádza, že psy jasne rozumejú komunikácii medzi svojimi majiteľmi a cudzími ľuďmi. V experimente majitelia psov požiadali 2 skupinky cudzincov o menšiu výpomoc. Psy preukázali správne pochopenie sociálnych pravidiel. Vyhýbali sa ľuďom, ktorí sa zle správali k ich majiteľom.

Už predtým bolo dokázané, že psi dokážu čítať naše gestá a výrazy tváre. Teraz o nich vieme viac a zisťujeme, že sú oveľa inteligentnejšie, než sme si mysleli! Dokážu rozlúštiť naše gestá a môžu sa tiež rozhodnúť, či chcú nasledovať podnety z okolia. Štúdie zároveň ukazujú, že psy väčšinou žijú v súčasnosti bez toho, aby zohľadňovali minulosť alebo budúcnosť.

Povedané v krátkosti: Ak zavádzate svojho psa, nebude vám dôverovať a pravdepodobne počúvať. Navyše v prípade, že nebude mať rád vašich priateľov, možno by ste sa mali nad takýmito priateľstvami zamyslieť!

Ako šikovný je váš pes? Podeľte sa s nami o svoje príbehy aj v komentároch na Facebooku!

zdroj:brightside.com