15 jednoduchých faktov, ktoré vám môžu jedného dňa zachrániť život

Všetci si sme vedomí základných pravidiel ktoré nás majú udržať v bezpečí. Aj napriek tomu sa niekedy môžeme ocitnúť v situáciách, ktoré môžu byť pre nás mätúce alebo nebezpečné.

1.Pri chôdzi nepoužívajte mobil

Je dokázané, že ak počas chôdze používame mobil, naša myseľ sa sústredí takmer úplne na to a prestávame vnímať naše okolie. To je dôvod,  vďaka ktorému sa stávame „nevidiaci“ a to nás môže priviesť do nebezpečenstva (ako napríklad skrížime cestu autu)

2. Eliminujte čo javiac slepé miesta počas šoférovania tým, že si správne nastavíte spätné zrkadlá.

Spätné zrkadlá si stále nastavte tak, aby ste videli zadnú časť svojho auta a aby ste čo najviac eliminovali slepé miesta a mali čo najväčší prehľad o vozovke za vami.

3.Uistite sa, že mate to správne oblečenie na zimu

Majte na mysli, že vlhká pokožka sa zbavuje tepla oveľa rýchlejšie a preto sa snažte udržiavať v zime čo najviac v suchu. Taktiež sa uistite, že vám neklesne telesná teplota a to vďaka vlnenému oblečeniu, ktoré taktiež veľmi dobre absorbuje vlhkosť. Bavlna alebo iné textílie v tejto oblasti nie sú až tak spoľahlivé a taktiež v tomto oblečení budete v zime mrznúť.

4. Neaktivujte svoju záchranu vestu skôr ako opustíte priestor

To je dôležité hlavne v prípade núdzového pristávania na vode. Ak by ste tak urobili skôr ako opustíte priestor bude pre vás komplikované vyskočiť bez pomoci niekoho iného. Najlepšie je sa dobre nadýchnuť a opustiť priestor so sfúknutou vestou. Až keď ste bezpečne mimo lietadla, až vtedy zatiahnite za spúšťač.

raft

5. Naučte sa poskytnúť Heimlicha

Nikdy neviete kedy a komu takto budete môcť zachrániť život. Najlepšie je buď absolvovať kurz prvej pomoci alebo si to minimálne vyhľadať na internete, ako sa tento manéver robí.

6. Stále majte pri sebe lieky proti alergii

Nikdy neviete, kedy sa môže alergická reakcia prejaviť. Preto sa uistite, že mate pri sebe lieky proti alergii. To je prevencia ako pomôcť sebe alebo niekomu inému. Ak mate v pláne isť kempovať, pribaľte si ich o to viac.

7. Vytrvalostné limity vášho tela sú určované trojkou.

Ako už niekoľko štúdii ukázalo, priemerný človek dokáže prežiť bez kyslíka 3 minúty. V zlých poveternostných podmienkach bez úkrytu 3 hodiny, bez vody 3 dni a bez jedla dokonca 3 týždne.

8. V prípade rastlinného oleja, ktorý začal horieť, vypnite plyn, a prikryte to niečím.

Do rozpáleného oleja nepridávajte vodu, nie to ňou ešte hasiť olej. Najistejší spôsob, ako uhasiť horiaci olej je prikryť ho niečím najlepšie prikrývkou tej ktorej panvice alebo hrnca. Ide hlavne o to aby ste oheň odrezali od prívodu kyslíka.

9. Neodstraňujte nôž alebo iný predmet z rany.

Samozrejme to záleží na okolnostiach no najistejšie je ak daný predmet len zabezpečíte aby sa nepohol a čo najrýchlejšie sa dopravíte k doktorovi. Tak by ste si sami vytiahli objekt z rany, často sa môže stať to, že si práve týmto úkonom privodíte ešte väčšie zranenia. Preto minimalizujte krvácanie a nájdite pomoc.

10. Buďte obzvlášť opatrní prvé tri minúty po vzlietnutí a posledných 8 minút pred pristátím.

Podľa štatistík, 80% nehôd sa odohrá práve v týchto časových úsekoch. Preto je v týchto časových úsekoch dobre si spomenúť na bezpečnostné opatrenia.

11. V prípade požiaru sa držte pri zemi

Teplo stúpa nahor a preto ak by ste sa ocitli v situácii, že by začalo horieť a všade by bolo veľa dymu, držte sa pri zemi jednak preto, že sa vam bude lepšie dýchať a jednak preto, aby ste sa nenadýchali výparov.

12. Ak by ste náhodou odpadli na verejnosti, žiadajte o pomoc len jedného človeka.

Je to psychologický fenomén, vďaka ktorému pomáhajúca osoba sa cíti za vás zodpovedná a poskytne vám čo najlepšiu pomoc ako len bude vedieť a taktiež je to vždy väčšia šanca že vám celkovo pomôže ako keby bol okolo vás dav ľudí.

13. Stále pri sebe noste silnú baterku

Experti na osobnú bezpečnosť to považujú za veľmi efektívnu zbraň a prostriedok v prípade ak by vás niekto sledoval alebo napadol. Ak zbadáte podozrivú osobu ktorá sa zjavne pripravuje na útok zasvieťte na ňu baterkou priamo do tváre. V tom okamihu bude na určitú chvíľu dezorientovaná a vy budete mať čas utiecť.

14. V prípade požiaru si zapamätajte únikový východ

Ak sa ocitáme v situáciách, v ktorých sme nikdy pred tým neboli, často sme zaskočení. Preto je dôležité, aby v budovách boli rozmiestnené únikové mapy ale tiež aby ste si vy pamätali kam mate ísť.

15. Stále majte pri sebe doklady, ktoré vás dokážu identifikovať a prípade upozorniť na váš zdravotný stav.

Doklady majte po kope a riadne uložené, aby v prípade ak by sa vám niečo stalo vás vedeli identifikovať. Taktiež ak ste alergik alebo mate nejaký zhoršený zdravotný stav majte tieto údaje pri dokladoch aby ak sa vám niečo stalo, či náhodné osoby alebo zdravotníci vedeli, čomu sa majú vyhnúť.

zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “15 jednoduchých faktov, ktoré vám môžu jedného dňa zachrániť život”