V Kanade je od dnešného dňa je marihuana úplne legálna. Ľudia tento krok uvítali

Dnes sa v Kanade dostal do platnosti federálny zákon o legalizácii marihuany pre rekreačné účely. Kanada tak bude prvou krajinou G7 a druhou na svete, kde predaj, skladovanie a pestovanie kanabisu získa legálnu platnosť. Prvou takouto krajinou bol Uruguaj, ktorý marihuanu zlegalizoval už pred 5 rokmi.

Podľa nového zákona je predaj marihuany povolený osobám starším ako 18 rokov. Je dovolené pestovať marihuanu aj doma – maximálne 4 kríky. Pri sebe si môžete nosiť až 30 g sušeného alebo čerstvého kanabisu, rovnako ako aj oleja.

Za dodávku konope budú zodpovedné federálne orgány.

Súčasne za nelegálny predaj a distribúciu, rovnako ako aj predaj marihuany maloletým, hrozí odňatie slobody až na 14 rokov. Rovnaký trest hrozí za zločiny spáchané pod vplyvom marihuany.

Dovoz konope spoza hraníc je zakázaný, no turisti nemajú zakázané kupovanie a užívanie trávy na území Kanady.

Legalizácia marihuany je jedným z predvolebných sľubov kanadského premiéra Justina Trudeaua v parlamentných voľbách v roku 2015. Tieto voľby boli triumfom pre jeho liberálnu stranu. Práve na nich sa súčasný predseda kanadskej vlády zaručil podporiť mladých voličov, najmä kvôli sľubu legalizácie.

Pri príprave na legalizáciu marihuany poslali orgány po celej krajine 15 miliónov brožúr vysvetľujúcich nové zákony. Ešte stále však existujú obavy týkajúce sa pripravenosti policajných síl na riešenie problémov súvisiacich s užívaním drog.

Mnohí analytici však predpovedajú nedostatok produktu v prvom roku legalizácie, pretože licencovanie a otvorenie nových obchodov si vyžiada určitý čas. Kanaďania si tak možno už čoskoro budú marihuanu objednávať v pohodlí doma prostredníctvom internetu.

Vláda predpovedá, že príjmy z predaja marihuany prinesú daňové príjmy vo výške 400 miliónov dolárov ročne.

Mimochodom, liečivý kanabis bol v Kanade legálny už od roku 2001.

Ako sa vám páči táto inovácia? Prijali by ste takýto zákon aj na Slovensku?

zdroj:BBC

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Kanade je od dnešného dňa je marihuana úplne legálna. Ľudia tento krok uvítali”