7 dôvodov, prečo by ste mali s vaším dieťaťom hovoriť tak, ako to robíte aj pri dospelých. TOTO sa stane

Muža menom Jason Silva je ťažké kategorizovať, nazývajú ho futuristom, ideologickým Dj-om či filozofom. Nedávno sa rozhodol uverejniť niečo nezvyčajné a mimoriadne zaujímavé.

Dieťa, ktoré mu nerozumelo ani jedno slovo, sa okamžite ponorilo do tajov komunikácie. Začalo sledovať mužove oči, výraz tváre, načúvalo každému jednému slovu, ktoré Jason vyslovil. Je očividné, že sa snažilo z tohto rozhovoru naučiť čo najviac. Takýto blízky kontakt by mal v dieťati zanechať nemalý vplyv, čo v budúcnosti prinesie isté výsledky.

Pozrite sa napríklad na toto roztomilé video (znalosť angličtiny nebude potrebná)…

Toto je 7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali s vaším dieťaťom hovoriť tak, ako s dospelými.

  1. Deti sa učia jazyk od nás

Zakaždým, keď sa rozprávame s našimi deťmi, môžeme ich učiť gramatiku, syntax, slovnú zásobu a iné veci. Nemusíme platiť drahé hodiny doučovania, stačí, ak sa s deťmi budete rozprávať normálne, nie používať nezmyselné zvuky.

„Mladý mozog je skutočne silný, pokiaľ ide o učenie sa jazyka (a všetkého ostatného), preto by ste mu mali venovať osobitú pozornosť.

  1. Správny prístup

Existuje dôvod, prečo sa dospelí často nahnevajú, keď cítia, že sa s nimi niekto rozpráva, ako keby mali 5 rokov. Ide o akýsi druh ochrany.

Deti však dokáže takáto situácia rozhnevať ešte viac! Deti sú zvyčajne menej informované ako ľudia s väčšou životnou skúsenosťou, ale to neznamená, že sú hlúpe. Stojí za to rozprávať sa s nimi a vysvetľovať im veci takým spôsobom, ako by sme chceli, aby to hovorili aj oni nám – vyspelo a reálne.

  1. Lepšie porozumenie

Deti sa snažia porozumieť obrovskému množstvo zvukov, jazykových pravidiel a noriem svojho rodného jazyka.

Počúvajú ľudí okolo seba, snažia sa pochopiť ich jazyk a aplikovať ho aj u seba. Ak budete vydávať podivné zvuky a používate zdrobneniny, pre dieťa bude omnoho zložitejšie porozumieť rodnej reči.

  1. Deti sa už aj tak cítia odlišne

Deti sú menšie a menej fyzicky rozvinuté ako dospelí. Preto by ste im nemali neustále pripomínať, že sa nemôžu (alebo im to nedovoľujete) naplno podieľať na vlastnom živote.

Takéto zmýšľanie z vašej strany bude u detí spôsobovať frustráciu, ktorá im z emocionálneho pohľadu môže skomplikovať obdobie dospievania.

  1. Pomoc pri riešené problémov v budúcnosti

Keď dieťa spadne a rozbije si koleno, neznamená to, že by ste ho mali viac chrániť pred zradnými chodníkmi. To však dieťa nenaučí vyrovnať sa s možnými problémami aj v blízkej budúcnosti.

Ponúkanie pomoci alebo objatie či povedať niečo ako „Si v poriadku? Videla som ako si sa udrel. Viem, že to bolí. Vždy sa pozeraj kam ideš,“ je najlepší spôsob, ako ho naučíte dôležité veci.

Použitie zrozumiteľného jazyka a vedenie skutočnej debaty s dieťaťom o tom, čo sa s ním deje, mu pomôže pri zisťovaní spojenia medzi činmi a dôsledkami. Ako bonus navyše sa naučí predchádzať problém a v prípade potreby nájsť to správne riešenie.

  1. Pomoc pri porozumení vlastných pocitov

Ak dieťaťu poviete: „Keď sa niekto krá s hračkou,  o ktorej si dlho sníval, a teraz sa cítiš nahnevane, je to úplne normálne,“ – to mu pomôže naučiť sa identifikovať a pochopiť svoje pocity.

  1. Prax

Nácvik prináša postupné zdokonalenie. Ak budete vedieť oceniť skutky vášho dieťaťa, pomôžete mu tým posunúť sa ďalej.

Deti dokážu vycítiť to, ako sa cítite a často sa snažia ukázať, čo vedia dokázať. Čím viac im budeme pomáhať, čím viac im budeme načúvať a odpovedať im na ich otázky, tým lepšie sa bude vyvíjať ich dospievanie.

Komunikujete s vašimi deťmi ako s dospelými? Vyskúšajte to a hneď budete vidieť, aký to na nich bude mať pozitívny vplyv!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “7 dôvodov, prečo by ste mali s vaším dieťaťom hovoriť tak, ako to robíte aj pri dospelých. TOTO sa stane”