Lekári žiadajú rodičov: Vezmite dieťa na ruky kedykoľvek to bude možné!

V minulosti prevládali názory, že čím menej matka nosí dieťa na rukách, tým lepšie. Psychológovia však dokázali, že všetko je inak.

Túžba dieťaťa byť v náručí jeho matky je normálna potreba, ktorá je nevyhnutná pre jeho rast a rozvoj.

 

Svet pre novorodenca je jeho vlastná matka. Fyzický kontakt s ňou mu dáva príležitosť prispôsobiť sa novému, neznámemu svetu.

Nosenie dieťaťa v náručí znamená vytvoriť si emocionálny a fyzický kontakt s mamou a otcom.

Ak odmietnete túto možnosť, je možné, že vaše dieťa bude mať v budúcnosti rôzne fóbie (strach), neurózu, poruchy reči, močovú inkontinenciu. Ovplyvní to jeho charakter a vnímanie samého seba ako osobnosti.

Vedci zistili, že deti, ktoré trávia veľa času v náručí svojich rodičov, majú stabilnejší kardiovaskulárny systém, plačú menej a jedia lepšie ako deti, ktoré trávia väčšinu času v postieľkach.

 

Podľa najnovšieho výskumu (z roku 2016) sa deti, ktoré boli vo svojom detstve často nosené na rukách, zriedkavejšie stretávajú s diagnózou hyperaktivity, lepšie sa učia a v dospelosti dosahujú okrem iného aj finančné úspechy.

U týchto detí je objem šedej hmoty v mozgu vyšší ako u detí bez kontaktu kože s kožou.

Štúdia z roku 2013 potvrdzuje, že kontakt s pokožkou na pokožke pomáha zmierniť bolesť počas nepríjemných procedúr.

Vďaka objatiam matky s dieťaťom dochádza k priamemu kontaktu kože s kožou a aj to je dôvod, prečo je pre nich jednoduchšie zniesť očkovanie, odber krvi či iné lekárske procedúry.

 

Ako môžete vidieť, nosenie detí na rukách nie je nič zlé, práve naopak! Táto prax im umožní rýchlo sa prispôsobiť tomuto svetu, získať vašu podporu a upokojiť sa. Poslednou, no o nič menej dôležitejšou výhodou týchto detí je to, že sú zdravšie a šťastnejšie.

Zdieľate názory psychológov? Alebo si myslíte, že brať deti na ruky príliš často je nezmysel?

 

0 replies on “Lekári žiadajú rodičov: Vezmite dieťa na ruky kedykoľvek to bude možné!”