Najzdravší ľudia na Zemi nie sú tí, ktorí chodia do posilňovne. Uprednostňujú skôr jednu činnosť, ktorá je veľmi nenáročná

Chcete byť zdraví, dlho žiť a starnúť do krásy? Zbavte sa športovania! Neveríte? Potom sa pozrite na dlhovekých ľudí po celom svete.

V takzvaných „modrých zónach“ (v ktorých sa obyvatelia líšia v závideniahodnej dlhovekosti) ľudia nedvíhajú činky, nezúčastňujú sa maratónov a nepotia sa v telocvični.

Sú v neustálom pohybe – to je ich život. Pracujú na záhradke, na dvore aj v dome, a takmer všade chodia pešo.

Ukazuje sa, že neustály pohyb je kľúčom k dlhovekosti. Toto ja alfa a omega pre všetkých ľudí, ktorí sa dožívajú úctyhodného veku.

 

„Moderný človek je priviazaný k stolu a počítaču,“ poviete si.  A máte pravdu. Pred 100 rokmi existovalo len 10% ľudí, ktorí viedli sedavý spôsob života, v súčasnosti sa to vyšplhalo na 90%.

Nemusíte však dvíhať ťažké závažie a pravidelne chodiť na tvrdé tréningy len preto, aby ste boli zdraví.

Keď chodíte pešo do práce alebo po schodoch, vykonávate pohyb. Pokúste sa ísť do obchodu na bicykli alebo pešo na záhradu.

Štúdie ukazujú, že pre vaše telo nie je nič lepšie ako 15 minút chôdze. Pokúste sa šoférovať auto len vo výnimočne súrnych prípadoch. Upratuje svoj domov s potešením, pretože takéto pohyby nedovolia vášmu organizmu zostarnúť.

Podľa americkej spoločnosti zaoberajúcej sa onkologickými ochoreniami, 6 hodín chôdze týždenne výrazne znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne a respiračné ochorenia, a rovnako tak aj na rakovinu. Dokonca aj dve hodiny aktívnej chôdze týždenne sú lepšie ako nič.

 

Chôdza je skvelým liekom pre náš mozog. Podľa vedcov, každodenná aktívna prechádzka môže znížiť riziko demencie až o 40%.

Ak nemáte radi dlhú turistiku, uprednostnite krátke 15-minútové prechádzky. V práci sa snažte čo najčastejšie vstávať zo stoličky a vykonávať pohyb po miestnosti. Počas obeda choďte von na čerstvý vzduch.

Naše telo bolo stvorené k pohybu. To však neznamená, že každý bi si mal kupovať permanentky do telocvične.

Najúčinnejším pre zdravie je jednoduchý, prirodzený pohyb. Vezmite si príklad z dlhovekých ľudí.

Ako často chodíte pešo? Podeľte sa o tieto dôležité informácie aj s vašimi priateľmi na Facebooku!