Toto je dôvod, prečo by ste mali nosiť na hroby len živé kvety a nie umelé

Cez každé sviatky si ctíme tradície, no okrem toho navštevujeme hroby našich zosnulých príbuzných, kde im prinesieme sviečky, vence či kytice z kvetov. Umelé či živé, je to jedno. Každý uprednostňuje niečo iné.

V tomto roku však cirkev požiadala všetkých veriacich, aby nenosili na cintoríny umelé kvety. Niekedy nie sú o nič lacnejšie, ako tie živé, ale najhlavnejšie je to, že poškodzujú životné prostredie.

 

Umelé kvety sa častejšie vyhadzujú do kontajnerov odkiaľ ich následne dávajú spáliť. Takto znečistený vzduch dýchame a poškodzujeme zdravie nás aj naších blízkych.

Kňazi o tejto skutočnosti informujú aj svojich veriacich a nezabúdajú ani na letáčiky vyvesené na cintorínoch. Žiaľ, nie každý rozumie, že je to pre životné prostredie a naše zdravie naozaj dôležité.

Existuje aj iná možnosť – doniesť na hroby vlastné kvety. Narcisy, ľalie, hyacinty – dlhodobé a prevažne nenáročné kvety. Použiť môžete aj gladioly a georgíny, no musíte ich vykopať v jeseni, aby sa na jar opäť zasadili.

 

Menšie pelargónie vám krásne vyrastú a ich kríky zabránia vzniku buriny. Chryzantémy budú kvitnúť celé leto a jeseň, a napríklad divoké kvety ako aksamietnica, aj celé roky. Dajte prednosť živým kvetom, vyzerajú omnoho krajšie a ich vôňa sa nedá nahradiť ničím iným!