Toto sa stane s vaším mozgom, keď sa budete pozerať na obrazovky televízora a mobilov

Mnoho moderných detí trpí emocionálnym preťažením, nervovými záchvatmi, neschopnosťou oddychovať a „reštartovať“ sa.

Takéto deti sú impulzívne, nevypočítateľné a nepozorne – majú to, čo sa v súčasnosti nazýva syndróm elektronickej obrazovky.

Hoci rodičia pociťujú naliehavú potrebu obmedziť čas, ktorý ich dieťa trávi s telefónom v rukách, stále majú pochybnosti o tom, že by im mohol výrazne ublížiť. Koniec koncov, mobily sú súčasťou moderného života!

Doktorka Victoria Dunkley nám prezradila, ako čas strávený pred obrazovkou telefónu či televízora ovplyvňuje mladý, krehký mozog dieťaťa.

infokids.com

  1. Atrofia sivej hmoty

Mnohé štúdie preukázali atrofiu (redukcia alebo strata objemu tkaniva) u hráčov a ľudí závislých na používaní internetu.

Platí to predovšetkým pre prefrontálnu kôru, vďaka ktorej plánujeme, stanovujeme si priority, organizujeme, kontrolujeme naše impulzy a dokončujeme úlohy, ktoré sme začali.

Obzvlášť znepokojujúcou je strata objemu ostrovného laloku mozgovej kôry alebo ostrovčeka, ktorý je zodpovedný za schopnosť empatie a vedieť súcitiť s ostatnými. Kvalita a hĺbka medziľudských vzťahov priamo závisí od týchto návykov.

  1. Nerovnomerné rozloženie bielej hmoty

U ľudí s hráčskou závislosťou je biela hmota rozptýlená nerovnomerne, čo vedie k porušeniu komunikácie vo vnútri mozgu:

  • Narúša sa spojenie medzi rôznymi časťami jednej hemisféry
  • Stráca sa spojenie medzi pravou a ľavou hemisférou
  • Narúša sa cesta medzi vyššími (kognitívnymi) a nižšími centrami (zodpovedajú za prežitie a mimovoľnú samoreguláciu)

nationalpostcom

  1. Zhoršenie kognitívnych funkcií

U chlapcov závislých na internete je kôra omnoho tenšia, ako u bežných detí, u dospievajúcich detí závislých od hier nastáva stenčenie čelnej kôry. V dôsledku toho majú ťažkosti pri vykonávaní kognitívnych úloh.

Hráčom sa začne rozvíjať zvýšená citlivosť k odmeňovaniu a necitlivosť k strate . Vyskytuje sa u nich aj neštandardne spontánna aktivita mozgu, ktorá prichádza v okamihu, kedy sa človek nevie vysporiadať s určitou úlohou.

  1. Výskyt závislosti na dopamíne

Počas hrania hier sa začne vylučovať neurotransmiter dopamínu, ktorý je základom rôznych druhov závislostí. Vedci dokázali, že túžba pokračovať v počítačovej či mobilnej hre je podobný s príznakom u ľudí závislých od drog.

Podľa iných štúdií sa u detí závislých na hrách znižuje počet dopamínových receptorov a transportných buniek.

Ak teda vaše dieťa trávi príliš veľa času pred obrazovkou telefónu, vplýva to na štruktúru a fungovanie jeho mozgu. Najväčšia ujma je spôsobená na prefrontálnej kôre mozgu, ktorá sa vyvíja a prechádza komplexnými zmenami až do približne 25.roku života.

Vývoj čelných lalokov do značnej miery určuje úspech v každej oblasti života človeka – od pocitu blahobytu až po akademický úspech a schopnosti budovať osobné vzťahy s blízkymi.

Koľko času trávi vaše dieťa pred tabletom alebo s telefónom v ruke? Ako to ovplyvňuje jeho správanie?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto sa stane s vaším mozgom, keď sa budete pozerať na obrazovky televízora a mobilov”