Toto vianočné video odmietli odvysielať v televízii. Dôvod je absurdný…

Britský reťazec supermarketov Iceland Foods tvrdí, že ich vianočná reklama bola odmietnutá z politických dôvodov, po tom, čo upriamila pozornosť na situáciu orangutanov, ktorá sa spája s výrobou palmového oleja.

V slávnostnej kampani spolu s Greenpeace, Island vytvoril animovanú reklamu s dievčatkom a orangutanom, kde diskutujú o tom, ako sa za účelom tvorby palmového oleja ničí ich prirodzené prostredie.

 

„V mojom lese sú ľudia a ja neviem, čo mám robiť,“ hovorí orangutan v reklame, ktorá už má na YouTube viac ako 100 000 vzhliadnutí. „Kvôli vášmu jedlu a šampónu zničili všetky naše stromy.“

Reklama prichádza na svetlo sveta po tom, čo Island vyhlásil, že palmový olej odstráni zo všetkých svojich potravín – súčasťou toho je aj prvý britský supermarket. Kritické ohrozenie orangutanov je čiastočne spôsobené produkciou palmového oleja a keďže koniec reklamy má politický charakter, reklamu odmietli odvysielať.

„V tomto roku v televízii neuvidíte vianočnú reklamu, pretože ju zakázali,“ píše Island na sociálnej sieti Twitter. „Aj napriek tomu chceme s vami zdieľať príbeh Rang-tan…Pomôžete nám ho šíriť ďalej?“

Spoločnosť Clearcast v krátkom vyhlásení uviedla, že posúdila „všetky reklamy podľa pravidiel UK Broadcast Advertising“. Uviedi však, že „niesme regulátorom a nezakazujeme reklamy“, dodávajú, že video bolo filmom Greenpeace, sa na webových stránkach spoločnosti Greenpeace sa objavila už pred niekoľkými mesiacmi.

Island však s rozhodnutím nebol spokojný. Zakladateľ Iceland Foods Malcolm Walker povedal, že „dostali povolenie na použitie a odstránenie loga Greenpeace.“ Je viac než isté, že toto nebol skutočným dôvodom neodvysielania reklamy, ktorá poukazuje na nekončiace odlesňovanie a ničenie prirodzeného domova mnohých voľne žijúcich zvierat.