Dieťa bude trpieť: prečo by ste nikdy nemali kričať na tehotnú ženu? Nerobte to kvôli tomuto dôvodu

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote každej ženy a blaho budúceho dieťatka priamo závisí od jej okolia. Každodenné problémy, rutina, stres, zvyšujú hormonálnu nerovnováhu, čo môže nakoniec ovplyvniť formovanie plodu.

Hádky, slzy, problémy a stres tehotnej ženy môžu viesť k:

  1. Oneskorenému vývoju plodu

Stres v práci alebo doma, finančné problémy, neustále hádky s partnerom alebo s rodinnými príslušníkmi vedú k depresii a svalovým kŕčom. Tým sa zhoršuje prívod kyslíka k plodu, čo môže viesť k oneskorenému vývoju dieťatka.

  1. Nízka pôrodná hmotnosť

Hormonálne zmeny v organizme matky, alebo skôr kortizolu, ktorý sa vytvára počas stresu, často spôsobuje to, že sa dieťa narodí nízkou hmotnosťou. Faktom je, že kortizol, hoci urýchľuje vývoj mozgu, spomaľuje inhibíciu rastu a delenia buniek.

  1. Stres má vplyv na mozog

U detí, pri ktorých sa vyskytol stresový hormón, sa úroveň mentálneho vývoja ukázala byť v priemere o 10 percent nižšia – ťažšie sa sústreďujú, sú menej pozorné a horšie sa vyrovnávajú so stresovými situáciami.

 

  1. Predčasný pôrod

Nervozita tehotnej ženy môže zvýšiť jej krvný tlak a ak sa tehotenská hypertenzia stáva pravidelnosťou, môže plodu spôsobiť vážne problému. To môže viesť k problémom s placentou a ohroziť život dieťaťa v dôsledku predčasného pôrodu.

  1. Vplyv na správanie v budúcnosti

Duševný stav matky počas tehotenstva môže vyvolať problémy v správaní dieťaťa v jeho budúcom živote. Deti matiek, ktoré počas tehotenstva zažili záchvaty hlbokej depresie, sú agresívnejšie, horšie sa učia a je pre nich náročnejšie nadväzovať kontakty so svojimi rovesníkmi.

 

Preto ak čakáte dieťa, pokúste sa chrániť svoj nervový systém. Pamätajte, že hlavnou vecou je zdravie vášho dieťaťa, a samozrejme aj to vaše. Tehotenský stres sa najviac negatívne prejavuje na plode počas obdobia medzi 12. a 22. týždňom tehotenstva: jeho následky možno pociťovať aj o 20 rokov neskôr!

Život, zdravie a pohoda dieťaťa sú preto vo vašich rukách!