Európsky parlament schválil vyššie sumy, ktoré budú vracané cestujúcim pri meškaní vlakov

Okrem zvýšenej pomoci pre hendikepovaných a imobilných cestujúcich schválil Európsky parlament v Štrasburgu aj iné podstatné zmeny v nariadení o právach cestujúcich v železničnej preprave.

Toto upravené nariadenie by malo obsahovať podstatné zmeny ako napríklad zvýšenú informovanosť o právach cestujúcich, pohodlnejšiu a prístupnú dopravu pre hendikepovaných cestujúcich, či zvýšené sumy, ktoré dostanú cestujúci, ktorí cestujú meškajúcim vlakom.

Najpodstatnejšou zmenou pre slovenských cestujúcich by malo byť to, že už pri prvej hodine meškania by mal cestujúci dostať polovicu ceny lístka naspäť. Z terajčích 25% z ceny lístka by pri hodinu meškajúcom vlaku mal každý cestujúci dostať 50% ceny lístka, pri meškaní viac ako 90 minút 75% a pri meškaní viac ako 120 minút celú sumu lístka. Momentálne to funfuje tak, že ak sa pre železničné spoločnosti stane nepredvídateľná udalosť a preto vlak mešká, nemusia vám vrátiť spomínaných 25%. Nové nariadenie by malo obsahovať zmenu, že nepredvídateľné udalosti budú zahrnuté do vratného taktiež. Spoločnosti sa tak nebudú môcť vyhovárať na udalosti, ktoré nemohli predvídať, no opakujú sa na dennom poriadku.

Návrh zmeny obsahuje aj bezplatnú asistenciu pre imobilných cestujúcich. Tí by sa na veľkých staniciach už viac nemuseli ohlasovať vopred a na tých malých by sa mala skrátiť lehota na požiadanie železníc o asistenciu. Ak stanice nebudú mať dostatočné vybavenie na pomoc týmto cestujúcim, prevádzkovatelia služieb železničnej prepravy a prednostovia staníc budú mať plnú zodpovednosť za tieto pomôcky.

Aj na Slovensku sa zväčšuje trend cykloturistiky a tak sa cestovanie s bicyklom stáva bežnou záležisťou. Aj Európsky parlament túto záležitosť berie na vedomie a preto zaviedol možnosť vziať si svoj bicykel do akéhokoľvek rýchlika, diaľkového vlaku, cezhraničného a regionálneho vlaku na území Európskej únie.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Európsky parlament schválil vyššie sumy, ktoré budú vracané cestujúcim pri meškaní vlakov”