Mám 92 rokov a prežil som 2 koncentračné tábory a teraz som šťastnejší než väčšina ľudí, kvôli tomuto

Ed Mosberg sa narodil v roku 1926 v poľskom Krakove. Počas druhej svetovej vojny bol uväznený v koncentračných táboroch Plaszow a Mauthausen, no patril k tým šťastnejším, komu sa podarilo prežiť. Ed počas holokaustu prišiel o celú svoju rodinu. Po tom, čo naspäť získal vytúženú slobodu, presťahoval sa do USA, kde žije až dodnes. Ed má manželku, Cecile, ktorú veľmi miluje.

Zistili sme, ako sa tomuto 92-ročnému mužovi podarilo zostať zdravým, aktívnym a šťastným človekom aj napriek všetkým svojim životným ťažkostiam.

  1. Cvičte

92-ročný Ed pravidelne cvičí, každý deň si dopraje 100 klikov, brušákov a 10-minútovú chôdzu na vyvýšenom bežiacom páse. Okrem toho nevynecháva ani pohyb na čerstvom vzduchu.

„Musím byť vo forme najmä kvôli mojej žene. Kedykoľvek ma potrebuje, som tam. To je pre mňa to hlavné. Vstal som ráno o 05:00 a išiel som na bežiaci pás.

Britský producent Llion Roberts, ktorý režíroval film o holokauste, povedal o Edovi: „On bude vždy o krok pred nami a my sa ho budeme snažiť chytiť. Pri natáčaní sa mu snažil každý vyhýbať, pretože chodil veľmi rýchlo.“

 

  1. Buďte spolu s vašimi milovanými

 

„Občas mávam nočné mory. Moja žena, Cecile, ich máva pravidelne. Niekedy sa stane, že v spánku začne plakať a volať na svoje sestry. Len naša láska nám pomáha vyplniť tú prázdnotu a horkosť zo straty. Neustále jej  hovorím, že máme len jeden život  a sme v ňom spolu,“ hovorí Ed.

Jeho manželka je na invalidnom vozíku, to ju však nijako nevyvádza z miery, pretože Ed sa jej snaží vo všetkom pomáhať.

  1. Neprejedajte sa

„Prejedanie sa je to najhoršie, čo môžete robiť. Ľudia sa prejedajú. Jednoducho povedia: „Chcem jesť,“ a utekajú si naplniť žalúdky bez toho, aby sa zamysleli, či skutočne pociťujú hlad, alebo sa len nudia. Človek totiž dokáže kontrolovať aj naozajstný hlad.

Dnes ráno som si dal pohár vody, šálku kávy s cukrom a trochu jogurtu. Káva mi dáva dostatok energie na to, aby som vynechal obed a dal si už len večeru. Niekedy to tak proste robím. Viem, že moja dcéra by ma za to patrične pokarhala.“

 

  1. Buďte zodpovední za vašich blízkych

 

Boli časy, kedy Ed musel prekonávať chôdzu po schodisku z balvanov. V prípade, že sa jeden takýto balvan zosunul nadol, každý, kto kráčal za Edom, zomrel.

„Raz sme sa spolu s rodinou vrátili naspäť do tábora. V náruči som držal svoju dcéru Caroline. Moja žena mala obavy, no ja som jej povedal, že nemá dôvod báť sa týchto balvanov. Hlavnou vecou je, že môžem niesť svoju dcéru.“ Zodpovednosť robí človeka silnejším.

 

  1. Trénujte svoju pamäť a kráčajte s dobou

Nikdy sa neprestávajte učiť nové veci. Trénujte si pamäť. Knihy a stolné hry ľudí upokojujú a držia ich mozog vo forme.

Ed účinkoval vo filme Holokaust (Destination Unknown), ktorý režírovala britská režisérka Claire Ferguson. Prednáša pred vysokoškolskými študentmi na rôznych konferenciách. Používa iPhone a rieši množstvo úloh. Na svete je ešte mnoho vecí, ktoré sa dajú robiť.

 

  1. Majte svoje ciele a záujmy

 

Človek prestane žiť, keď zistí, že nemá žiadne ciele a plány. Preto je dôležité mať obľúbené koníčky, či už ide o kreslenie, poéziu alebo dokonca čítanie prednášok.

Ed Mosberg sa zasvätil k tomu, aby ľuďom rozprával, čo je to holokaust. „Nerobím to pre potešenie, bolí to, ale musím to urobiť kým som nažive, pretože vidím, že nacizmus a antisemitizmus sú opäť na vzostupe.

Už som sa rozhodol, že na svoje 100.narodeniny usporiadam párty. Dokonca už mám aj vybratý dátum.“

  1. Udržiavajte pokoj a nerobte si starosti kvôli nezmyslom

 

Nemali by ste míňať svoj čas a energiu na hnev či urážky. Napriek všetkým životným ťažkostiam a strate rodiny sa muž rozhodol súčasnému Nemecku odpustiť. Chápe, že 99% tých ľudí, ktorí stáli za holokaustom, už teraz nie sú nažive.

Používanie duševnej rovnováhy pre zdravie potvrdzujú aj štúdie z oblasti náboženstva. Výskumníci pripúšťajú, že hlavnou vecou nie je nábožnosť, ale duševné zdravie. Inými slovami, nestrácajte nervy kvôli nezmyslom a neobviňujte sa za niečo, čo nemôžete zmeniť.

zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Mám 92 rokov a prežil som 2 koncentračné tábory a teraz som šťastnejší než väčšina ľudí, kvôli tomuto”