Najjasnejšiu kométu v roku 2018 uvidíte dnes. Rozžiari celú nočnu oblohu

Pripravte si ďalekohľad!

 

Astronómovia a milovníci pozorovania hviezdnej oblohy čakajú na ďalšiu zaujímavú udalosť tejto sezóny: najjasnejšia kométa v roku 2018 bude najbližšie k Zemi 16. decembra, píše NBC.

Kométa 46P / Wirtanen, ktorá prechádza okolo Zeme každých 5,4 roka, bola jednou z troch komét, ktoré objavil Carl Wirtanen v roku 1948 na Lick Observatory v Kalifornii.  Dráha tejto kométy bude k Zemi od roku 1950 doposiaľ jednou z najbližších.

„Kométy sú voľne viazané masy ľadu, prachu a kameňov. Tieto kozmické javy majú zvyčajne chvosty, ktoré sú výsledkom prachu a plynov, ktoré sú vyžarované, keď sa kométy zahrejú a blížia sa k Slnku. Podľa NASA v súčasnosti že existuje 3 355 známych komét.“

Kométa 46P pravdepodobne nebude mať veľký viditeľný chvost kvôli svojej relatívne malej veľkosti. Jeho priemer je 0,68 míle, čo je jedna desatina veľkosti Halleyho kométy. 46P je v súčasnosti malý modravý objekt na nočnej oblohe.

 

V mieste, ktoré je najbližšie k Zemi, bude kométa 30 násobne ďalej od mesiaca – asi 7,2 milióna míľ – a mala by byť viditeľná voľným okom.

Podľa NBC bude kométa prechádzať na južnej oblohe neďaleko súhvezdia Orion. Hoci bude viditeľná voľným okom, najlepším spôsobom na pozorovanie tejto kométy sú ďalekohľady alebo teleskopy.

12. decembra bude 46P prebiehať na svojej obežnej dráhe najbližšej k slnku a 16. decembra – o 8:06 Východného štandardného času, teda 14:06 nášho času bude najbližšie k Zemi.

Kiež by to počasie nepokazilo!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Najjasnejšiu kométu v roku 2018 uvidíte dnes. Rozžiari celú nočnu oblohu”