Pomoc, ktorá sa len tak nevidí. V Škótsku vznikne nová dedina pre ľudí bez domova

Škótska sieť kaviarní, ktorá zabezpečuje jedlo a prácu pre bezdomovcov urobila ďalší krok vpred a postavila dedinku pre chudobných s 11 domami!

V novej dedine severne od Edinburghu, vybudovanej spoločnosťou Social Bite, ktorá bola založená v roku 2012 bolo, bude poskytnuté bývanie pre 20 bezdomovcov, píše Svetové ekonomické fórum.

„Je to niečo výnimočné,“ povedala škótska ministerka Angela Constance. „Nie len výstavba domov, ale budovanie komunity – spoločnosti, ktorá poskytne podporu a umožní iným ľuďom obnoviť svoj život.“

Prvých šesť obyvateľov sa presunie do dediny budúci mesiac. Mimochodom, pozemky prenajala mestská rada na nasledujúce štyri roky.

V prípade že v ďalšom období nájom neschvália, domy sa môžu presunúť.

Zakladateľ spoločnosti Social Bite, Josh Littlejohn povedal, že politici už príliš dlho ignorovali bezdomovcov.

 

„Nie sú to ľudia, ktorí ich budú voliť, a teda nič pre nich neznamenajú. Musíme trvať na politickom riešení tejto otázky. V takej krajine, ako je Škótsko je tento problém riešiteľný, „povedal.

Podľa dostupných údajov je v Škótsku 11 000 ľudí bez domova a od roku 2015 sa ich počet stále zvyšuje.

V minulom roku škótska vláda sľúbila vyčleniť takmer 60 miliónov eur na prevenciu bezdomovectva počas nasledujúcich 5 rokov.

Social Bite otvorila svoj prvý obchod v roku 2012 a teraz vlastní päť obchodov a reštauráciu v Škótsku. Každý štvrtý zamestnanec v sieti je bezdomovec a zákazníci môžu prejaviť láskavosť a zaplatiť za niekoľko jedál pre spoluobčanov.

Social Bite je súčasťou rastúceho počtu spoločenských podnikov v Škótsku – to sú podniky, ktoré sa snažia pomôcť spoločnosti, ako aj pomôcť zarobiť si peniaze.

V minulom roku bolo v krajine 5 600 sociálnych podnikov, zatiaľ čo v roku 2015  ich bolo 5 199.

Vláda má vypracovanú desaťročnú stratégiu na podporu sociálnych podnikov vrátane poskytovania finančných prostriedkov a rozšírenia vzdelávania.

Vizitkou každej spoločnosti je, ako sa stará o tých, ktorí to najviac potrebujú. Súhlasíte?