Pomoc, ktorá sa len tak nevidí. V Škótsku vznikne nová dedina pre ľudí bez domova

Škótska sieť kaviarní, ktorá zabezpečuje jedlo a prácu pre bezdomovcov urobila ďalší krok vpred a postavila dedinku pre chudobných s 11 domami!

V novej dedine severne od Edinburghu, vybudovanej spoločnosťou Social Bite, ktorá bola založená v roku 2012 bolo, bude poskytnuté bývanie pre 20 bezdomovcov, píše Svetové ekonomické fórum.

„Je to niečo výnimočné,“ povedala škótska ministerka Angela Constance. „Nie len výstavba domov, ale budovanie komunity – spoločnosti, ktorá poskytne podporu a umožní iným ľuďom obnoviť svoj život.“

Prvých šesť obyvateľov sa presunie do dediny budúci mesiac. Mimochodom, pozemky prenajala mestská rada na nasledujúce štyri roky.

V prípade že v ďalšom období nájom neschvália, domy sa môžu presunúť.

Zakladateľ spoločnosti Social Bite, Josh Littlejohn povedal, že politici už príliš dlho ignorovali bezdomovcov.

 

„Nie sú to ľudia, ktorí ich budú voliť, a teda nič pre nich neznamenajú. Musíme trvať na politickom riešení tejto otázky. V takej krajine, ako je Škótsko je tento problém riešiteľný, „povedal.

Podľa dostupných údajov je v Škótsku 11 000 ľudí bez domova a od roku 2015 sa ich počet stále zvyšuje.

V minulom roku škótska vláda sľúbila vyčleniť takmer 60 miliónov eur na prevenciu bezdomovectva počas nasledujúcich 5 rokov.

Social Bite otvorila svoj prvý obchod v roku 2012 a teraz vlastní päť obchodov a reštauráciu v Škótsku. Každý štvrtý zamestnanec v sieti je bezdomovec a zákazníci môžu prejaviť láskavosť a zaplatiť za niekoľko jedál pre spoluobčanov.

Social Bite je súčasťou rastúceho počtu spoločenských podnikov v Škótsku – to sú podniky, ktoré sa snažia pomôcť spoločnosti, ako aj pomôcť zarobiť si peniaze.

V minulom roku bolo v krajine 5 600 sociálnych podnikov, zatiaľ čo v roku 2015  ich bolo 5 199.

Vláda má vypracovanú desaťročnú stratégiu na podporu sociálnych podnikov vrátane poskytovania finančných prostriedkov a rozšírenia vzdelávania.

Vizitkou každej spoločnosti je, ako sa stará o tých, ktorí to najviac potrebujú. Súhlasíte?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Pomoc, ktorá sa len tak nevidí. V Škótsku vznikne nová dedina pre ľudí bez domova”