Tento muž chodí všade s oznamom na svojom chrbte. Hľadá darcu obličky pre svoju chorú manželku. Tu je jeho príbeh

Bolo piatkové popoludnie, deň, ako každý iný. Naobedovala som sa, odniesla som veci do chemickej čistiarne a nakoniec som sa vybrala na menšie nákupy, hovorí Lilith Marcusová.

Na ceste k pokladni som si všimla muža v tmavej bunde, na ktorom mal batoh s oznamom: „Potrebujem obličku pre moju ženu B+ 917-442-6202.“

Nevedela som, čo mám povedať, namiesto toho som rýchlo urobila fotografiu. Potom odišiel. Hoci vo všeobecnosti neobľubujem uverejňovanie fotografií bez súhlasu, rozhodla som sa zdieľať obrázok na Twitteri (najmä preto, že tvár muža nebola viditeľná) – jeho správa však bola mimoriadne dôležitá.

Počas niekoľkých hodín sa fotografia muža, ktorý sa ako som sa neskôr dozvedela volal Raymond Thompson, stala hitom internetu.

Fotografiu zdieľali aj celebrity ako Zac Efron, Martina Navrátilová či herečka Sarah Hylandová, ktorá nedávno taktiež podstúpila druhú transplantáciu obličky.

Takmer o týždeň neskôr mala fotografia muža viac ako 23 000 zdieľaní a 35 000 lajkov.

Raymond Thompson, ktorý žije v Brooklyne spolu so svojou manželkou Milen a ich 4-ročnou dcérou Rachel, nemá na sociálnych sieťach žiaden účet. Vedel však, že sa niečo deje, pretože každých 5 minút prijímal hovory z neznámych čísel po celom svete. Neznámi ľudia sa ponúkali, že žene darujú svoju obličku.

Keď som Raymondovi zavolala, rozpoznal moje meno, pretože ostatní ľudia mu už rozposlali snímky uverejnenej fotografie na sociálnej sieti Twitter.

Milen sa so svojím budúcim manželom zoznámila v roku 2000 a vďaka ich spoločnej láske k wrestlingu sa z nich stali priatelia. Pred dvoma rokmi jej však diagnostikovali chorobu obličiek.

„Zavolala mi do práce a povedala: „Miláčik, príď domov. Necítim si pravú stranu tela. Akoby to všetko zmeravelo,“ povedal mi Raymond.

„Teraz chodí každé 3 dni v týždni na tri hodiny do dialýzneho centra. Pri sebe má stroj, ktorý jej filtruje krv. Uberá jej to nemalé množstvo síl.“

Všetci rodinní príslušníci podstúpili testy, no nikdy z nich nebol vhodným kandidátom na transplantáciu. Raymond sa inšpiroval príbehom Roba Leibowitza, ktorý nosil tričko s nápisom: „Potrebujem obličku“ a nakoniec to zafungovalo.

Raymond chce objasniť jednu vec: jeho rodina si nevytvorí účet na GoFundMe na zaplatenie zdravotných výdavkov – poistenie ich totiž dokáže úplne pokryť. Potrebujú len obličku.    

„Niekoľko ľudí ma zastavilo a pokúsili sa mi dať peniaze. Ja som vždy odmietol.

Rodina sa nedávno rozhodla, že Milena sa bude liečiť v nemocnici v New Yorku, kde jej môžu pomôcť s testovaním vhodných kandidátov– niektorí pochádzajú z Pakistanu či Austrálie.

Jednou z týchto ľudí bola aj Becca Joynerová, ktorá trpí Crohnovou chorobou a nedávno podstúpila operáciu na odstránenie časti jej čreva.

„Bola som v nemocnici toľko krát, že to už nedokážem spočítať ani na všetkých svojich prstoch,“ povedala.

Raymondove plány skontaktovať každého, kto mu zavolal, boli realizované od januára.

„Chorobu nezaujíma, kto ste,“ hovorí. „Cením si každého, kto vie podať pomocnú ruku. Na svete existuje mnoho ľudí, ktorí potrebujú nové orgány, najmä čo sa týka obličiek. Vy máte dve a dokážete žiť bezproblémovým životom aj s tou jednou. Naozaj potrebujeme vašu pomoc.“

Hľadanie vhodného kandidáta na transplantáciu nám trvalo v priemere 3 až 5 rokov.

Od chvíle nášho prvého stretnutia s Raymondom som sa prihlásila na darovanie kostnej drene a na nariadenie krvných testov.

A keďže obaja nakupujeme v tom istom obchode, niet divu, že sme susedia! Po sviatkoch sme dohodnutí na stretnutie pri spoločnej káve.     

Boli ste už niekedy darcom orgánu?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tento muž chodí všade s oznamom na svojom chrbte. Hľadá darcu obličky pre svoju chorú manželku. Tu je jeho príbeh”