6 mýtov o obriezke, ktorým pravdepodobne veríte aj vy. Profesorka zodpovedala na všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Darsia Narvaezová, profesorka psychológie z univerzity v Notre Dame, sa začala zaujímať o obriezku po tom, čo porodila svoje prvé dieťa. To najhlavnejšie o operácii prezradila v časopisePsychology Today..

„Dlho som si myslela, že obriezka je jednoduchá procedúra, no keď som narazila na fotografiu obrezaného dieťaťa, všetko sa zmenilo. Čím viac som sa o obriezke dozvedala, tým menej som chcela vystaviť tomu aj svoje dieťa. Nie, nie je to jednoduchá operácia!“

 

Mýtus č. 1: Oni jednoducho odstránia kúsok kože

Skutočnosť: Nie je to pravda. Predkožka je polovica kože pohlavného orgánu. U dospelých mužov má predkožka 38 cm štvorcových. U malých detí sa predkožka prilepí k hlavičke údu tým istým typom tkaniva, ktoré nám spája nechty a prsty.

Odstránenie predkožky je prevedené tupou sondou z hlavičky penisu a následnou obriezkou predkožky penisu.

 

Mýtus č. 2: Dieťaťu to neublíži

Skutočnosť: V roku 1997 lekári v Kanade vykonali štúdiu s cieľom zistiť, ktorý typ anestézie je najúčinnejší na zmiernenie bolesti počas obriezky. Tak ako v akejkoľvek štúdii, aj tu potrebovali kontrolnú skupinu, ktorá nedostala žiadnu anestéziu.

Lekári si rýchlo uvedomili, že bez anestézie deti zažili toľko bolesti, že by bolo neetické pokračovať v tom ďalej. Dokonca ani najlepšia metóda úľavy od bolesti nedokázala deti ochrániť pred utrpením. Niektoré deti počas experimentu zažili takú bolesť, že sa začali uškrtiť, jedno dieťa dokonca dostalo záchvat.

 

Mýtus č. 3: Lekár používa anestéziu

Skutočnosť: Nie je potrebná. Väčšina novorodencov nedostáva primeranú anestéziu. Len 45% lekárov, ktorí sa venujú obriezke, používa anestéziu. Pôrodné asistentky vykonávajú 70% obriezok a len 25% používa anestéziu.

Prečo to teda nerobia? Sú presvedčení, že to zaberie zbytočne veľa času. Obriezka s primeranou anestéziou trvá pol hodiny. Ak vám vaše dieťa vrátia o niečo skôr, je možné, že si počas operácie zažilo prežil silnú bolesť.

Mýtus č.4: Aj keď to bolí, dieťa si nič nebude pamätať

Skutočnosť: Naše telo je úschovňou rôznych zážitkov a dokáže si zapamätať všetko. Bolesť obriezky presmeruje mozog dieťaťa tak, aby sa neskôr stal citlivejším na bolesti. Obriezka môže spôsobiť posttraumatickú stresovú poruchu, depresiu, hnev, nízke sebavedomie či problémy v intímnom živote.

Aj pri absencii jasnej mysle a neschopnosti dieťaťa protestovať, ​​máte právo mu spôsobiť takúto bolesť?

 

Mýtus č.5: Moje dieťa spalo počas operácie

Skutočnosť: To je možné len pri celkovej anestézii. Dokonca aj blokácia dorzálneho nervu necháva spodnú časť penisu náchylnú na bolesť. Deti sa dostanú do šoku, hoci vyzerajú pokojne. Pravda je však taká, že ide o reakciu tela na hlbokú bolesť a utrpenie.

Sestričky neraz rodičom povedia: „On spal,“ aby ich nikto nerušil. Kto by rád počul slová o tom, ako ich dieťa kričí v agónii?

Mýtus č.6: Z dlhodobého hľadiska to dieťaťu neuškodí

Skutočnosť: Odstránenie zdravého tkaniva u pacienta, ktorý s touto procedúrou nesúhlasí, je samo o sebe škodlivé. Obriezka má mnoho rizík a vedľajších účinkov. Ponúkame vám stručný zoznam možných komplikácií:

  1. Mitrálna stenóza: Mnoho obrezaných chlapcov a mužov trpí metastatickou stenózou. Toto je zúženie močovej trubice, ktoré môže spôsobiť problémy s močením a vyžaduje si operáciu.
  2. Zrasty: Obrezané deti môžu trpieť zrastami, kedy sa zvyšky predkožky pokúšajú liečiť hlavičku penisu v oblasti, kde by nemali rásť. V dôsledku toho sa kožka prilepí na hlavičku a vzniká zápalový proces. Lekári ich liečia tak, že ich odtrhnú bez anestézie.
  3. Zmena penisu: Obriezka môže viesť napríklad k zhrubnutiu penisu v dôsledku odtránenia kože. To môže znamenať problémy v dospelosti, kedy muž nemá dostatok kože na normálnu erekciu.
  4. Infekcia: Rezná rana sa môže zapáliť. V súčasnosti ide o mimoriadne závažnú situáciu, nakoľko baktérie sú odolné voči mnohým liekom.
  5. Smrť: Deti môžu počas obriezky aj zomrieť. Viac ako 100 novorodencov zomiera každý rok v Spojených štátoch z dôvodu straty krvi alebo infekcie.

Stále chcete nechať svojho syna obrezať?