Čo by mali vedieť ženy po potrate? Tu sú presné termíny a normy, ktoré sa nie vždy dozviete

Každý prípad je iný. Ak vás zaujíma, kedy po potrate dostanete prvú menštruáciu, najlepšie bude, ak to skonzultujete s gynekológom, ktorému dôverujete.

Avšak existuje určitý časový rámec, podľa ktorého sa môžete orientovať. Toto hovorí Collin Denny, profesor pôrodníckeho a gynekologického oddelenia v NYU Langone Health:

„Zvyčajne u žien s pravidelným cyklom sa prvá menštruácia objaví po 1 alebo 2 mesiacoch od potratu.

Všetko to závisí od človeka – u niektorých žien sa menštruácia objaví po 3 týždňoch, iné musia čakať 2, 2 a pol týždňa či dokonca 3  mesiace. U väčšiny tých žien, ktoré podstúpili potrat v prvom alebo druhom trimestri sa menštruácia oneskorí o 1 až 2 mesiace.“

Takéto obdobie je normou pre tie ženy, ktoré si prešli vákuovým potratom, kedy sa obsah maternice extrahuje pomocou elektrováukového vysávacieho prístroja.

 

U mnohých žien sa po 2-3 dňoch od zákroku objaví výtok podobný menštruácii. Nejde však o menštruáciu, ale o zvláštnu reakciu organizmu na hormonálne „preladenie“ po potrate.

Kým tieto výtoky pokračujú, je nutné, aby ste sa o tebe dôkladne starali: neprepracujte sa, nech už je to v práci alebo u vás doma, obmedzujte fyzickú námahu. Ak sa vám zvýši teplota, dôjde k silnej bolesti v podbrušku alebo dolnej časti chrbta, nastane silné krvácanie, mali by ste okamžite navštíviť svojho gynekológa.

Po medikamentóznom potrate (metóda umelého ukončenia tehotenstva v počiatočných štádiách, ktoré si nevyžaduje chirurgický zákrok, vykonáva sa pomocou liekov), zvyčajne sprevádza krvácanie. Nie, toto ešte nie je menštruácia.

Plod vychádza spolu s krvavým sekrétom, ktorého je spočiatku veľmi veľa – vyzerá ako hrudka ružového odtieňa.

Krvácanie sa zvyčajne zastaví mesiac po medikamentóznom potrate, ale menštruačný cyklus sa môže obnoviť asi až okolo 6 mesiacov.

Ak po 23 dňoch krvácanie zvýši svoju intenzitu, je nutné kontaktovať vášho lekára – môže to znamenať vznik istých komplikácií.

V prípade, že vám bol diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) alebo endometrióza, cyklus pravdepodobne zostane nepravidelný aj po potrate.

„U pacientok s polycystickými vaječníkmi je pravidlom veľmi nepravidelný a nepredvídateľný cyklus,“ hovorí Collin Denny. „Potrat na to nemá nijaký vplyv, preto nie je vhodné zameriavať sa na obvyklú normu pre všetky ženy (1-2 mesiace).“

Holly Blandová z Ohia mala prvý potrat vo veku 19 rokov. Tehotenstvo si pomýlila s PCOS. „Symptómy tehotenstva boli veľmi podobné s tými, ktoré má aj syndróm polycystických vaječníkov. Myslela som si, že sa mi na vaječníkoch tvoria cysty.“

Mala som kŕče, cítila som sa zle, mala som problémy s trávením v podobe bolestí a hnačiek. Zo žartu som si urobila tehotenský test a ukázalo sa, že som tehotná.

Začiatkom januára som išla na potrať a menštruácia mi prišla presne na deň sv. Valentína, čo bolo hneď o mesiac neskôr. Po troch mesiacoch sa môj cyklus postupne upravil, hoci dovtedy bol mimoriadne nepravidelný.“

Po čase sa jej problémy opäť vrátili. Menštruáciu mávala raz za niekoľko mesiacov. V súčasnosti užíva antikoncepciu, ktorá nielen zabraňuje neželanému tehotenstvu, ale tiež pomáha vyrovnávať sa s bolesťami a ďalšími príznakmi PCOS.

„Pri každom krvácaní a kŕčoch počas menštruácie vám odporúčam používať vyhrievaciu podušku či termofor, ktoré vám poskytnú utíšenie bolesti, pokoj a dobrý odpočinok. Možnosťou je aj užívanie liekov proti bolesti,“ hovorí gynekológ.

Je abnormálne, ak máte silné krvácanie po potrate alebo ak nemáte žiadnu menštruáciu. Ak takto silno krvácate 2-3 hodiny, okamžite volajte rýchlu pomoc.

„V takomto prípade nejde o menštruáciu, ale o komplikácie súvisiace s potratom,“ tvrdí Collin Denny.

Ak ste pred potratom mali pravidelný cyklus, no potom vám menštruácia mešká 2-3 mesiace, čím skôr si urobte tehotenský test. Ak je negatívny, poraďte sa s vaším gynekológom.

Boli tieto informácie pre vás užitočné? Nezabudnite sa o ne podeliť aj s ostatným priateľmi na Facebooku!

zdroj: Bustle