Po tomto si už mäso z Poľska nekúpite. Novinár v utajení natočil zúbožené kravy, ktoré sa ledva hýbali

Podľa Eurostatu je Poľsko v poradí 7. najväčší producent hovädzieho mäsa v Európskej únií. Poľská televízia TVN 24 predložila šokujúce zábery z lokálnych bitúnkov. Na spracovanie a následný predaj šli aj kravy, ktoré boli choré a ledva stáli na nohách. Nič netušiaci zákazníci tak konzumáciou tohto mäsa riskujú vlastné zdravie. Ohrození sú nielen poľskí spotrebitelia, ale aj spotrebitelia z iných členských krajín EÚ. V pohotovosti je celá Európa, nakoľko mäso z týchto kráv môže byť nakazené salmonelou, baktériou E-coli či krívačkou a slintačkou.

Televízia priniesla zábery, na ktorých dokazuje nekalé praktiky na bitúnkoch, o čom svedčia aj výpovede viacerých zamestnancov. Na vlastné oči sa o tom presvedčil aj poľský novinár, ktorého na bitúnku zamestnali. Patryk Szczepaniak sa vydával za bežného človeka a spolu s ostatnými zamestnancami konzumoval hovädzie mäso aj napriek tomu, že je vegetarián.

Výstupom z jeho vyšetrovania bola reportáž odvysielaná v relácií Superwizjer.

Počas dňa boli na bitúnku všetky prísne hygienické normy dodržiavané, no najmä v noci sa ťahali choré a nevládne kravy lanom alebo navijakom na smrť. Mäso z týchto zvierat bolo spracované tak, aby na ňom nebolo poznať žiadne vady. To všetko sa dialo bez prítomnosti veterinára, či kontrolného orgánu. V nasledovné ráno bolo mäso označované za nezávadné. Jeho stav niekedy v budúcnosti skontroluje až dodávateľ alebo spotrebiteľ.
Investigatívni novinári z relácie predpokladajú existenciu nelegálneho trhu hovädzieho mäsa, kde chorá krava je 5-6 x lacnejšia než zdravý kus. Zisk sa teda pohybuje vo vysokých číslach.

Hlavný poľský veterinár Niemczuk ako aj veterinárni inšpektori dostali tip na bitúnok pri meste Ostrów Mazowiecka na severovýchode Poľska, kde dochádzalo k nezákonnému zabíjaniu dobytka. Pri inšpekcii vykonanej v noci zo 14. na 15. januára bolo na mieste objavených osem chorých kráv a rozhodli sa ich „bezodkladne usmrtiť, aby ukončili ich trápenie“.

Niemczuk uviedol, že identifikovali majiteľov zvierat, i predajcu, ktorý prevážal dobytok nevhodný na transport, rovnako ako aj pracovníkov zodpovedných za neaceptovateľné podmienky zvierat.

Poľské úrady preventívne stiahli viaceré mäsové výrobky z predaja a veterinárna inšpekcia prebieha aj na iných bitúnkoch v okolí. Polícia zas pátra po možných predajcoch mäsa z chorého dobytka.

Zdroj: tvnoviny.sk , refresher.sk