Poľovník zastrelil nevinného malého jeleňa, ktorý sa šiel nakŕmiť. Video odsudzujú všetci Slováci

Emil Grobauer, úspešný záchranár lesov na Čergove, ktorý natočil o tejto oblasti a jej krásach aj dokument s názvom  Čergov Miznúca divočinatento víkend zverejnil video, v ktorom je zachytený odstrel nevinného malého jeleňa. Emil sa v posledných rokoch venuje spravovaniu svojej Facebookovej stránky a dokumentovaniu vlkov v ich prirodzenom prostredí, z čoho by mal v blízkej budúcnosti vzniknúť aj dokument.

"Starostlivosť" o zver

Toto je starostlivosť o zver, o ktorej tak radi rozprávajú poľovníci? Seno pohodené na lúke prilákalo 5 jelenčat. Do hory sa však vrátili už len štyri. O piate sa "postarali" poľovníci. Jedno z jelenčat doplatilo na svoju neskúsenosť životom. Prišlo poľovnícke auto, jelenčatá odbehli pár desiatok metrov od sena a pozorovali auto. Strelec vystúpil (loviť priamo z auta je zakázané), oprel pušku o kapotu auta a vystrelil. Jelenčatá nechápavo stáli ďalej, iba jedno – zasiahnuté kúsok pobehlo a potom sa zrútilo do snehu. Na toto už jelenčatá reagovali útekom. Jelenčatá je možné strieľať do 15.januára, podobne, ako vlka.

Zveřejnil(a) Čergov Miznúca divočina dne Sobota 12. ledna 2019

Pri bežnom nakrúcaní čergovskej divočiny sa však stalo niečo, čo nečakal. Na lúke natáčal pasúce sa jelene a srnky, ked‘ sa zrazu blízko lúky objavilo auto a v ňom poľovník, ktorý zastavil a chvíľku pozoroval zver, ktorá sa zrejme po dlhých dňoch snažila poriadne najesť, pretože sa takmer všade nachádzal sneh.

Po chvíľke pozorovania sa poľovník rozhodol vybrať pušku a začať strieľať. Oprel si ju o kapotu auta, na ktorom prišiel a vystrelil. Žiaľ, podarilo sa mu trafiť jedného jeleňa z piatich. Zvyšné 4 sa vyľakané rozutekali kade ľahšie. Čo však bolo najhoršie, táto udalosť sa stala len pár metrov od kŕmidla, ktoré je určené práve na pomoc jeleňom.

Emil Grobauer na svojej stránke napísal, že tákéto správanie poľovníkov určite nie je prípustné. Strieľať zver zakmer po sediačky z auta. Podľa neho je tento spôsob zabíjania zlý. Myslí si, že seno tam nebolo len tak náhodou a poľovník ich chcel prilákať na to, aby ich zabil. Niektorí ľudia poľovníka odsudzujú, no iní ho obraňujú, pretože neurobil nič nezákonné a vraj strieľal na zver, ktorá je premnožená.

Emil k videu napísal,,Toto je starostlivosť o zver, o ktorej tak radi rozprávajú poľovníci? Seno pohodené na lúke prilákalo 5 jelenčat. Do hory sa však vrátili už len štyri. O piate sa „postarali“ poľovníci. Jedno z jelenčat doplatilo na svoju neskúsenosť životom. Prišlo poľovnícke auto, jelenčatá odbehli pár desiatok metrov od sena a pozorovali auto. Strelec vystúpil (loviť priamo z auta je zakázané), oprel pušku o kapotu auta a vystrelil. Jelenčatá nechápavo stáli ďalej, iba jedno – zasiahnuté kúsok pobehlo a potom sa zrútilo do snehu. Na toto už jelenčatá reagovali útekom. Jelenčatá je možné strieľať do 15.januára, podobne, ako vlka.“

 

zdroj:refresher.sk