Poľsko chystá genocídu na takmer všetky diviaky. Má ich zomrieť asi 200 000. Odstrel platí aj na tehotné samičky

Poľské ministerstvo životného prostredia plánuje v najbližšej dobe nechať odstreliť 210.000 diviakov kvôli šíreniu afrického moru ošípaných s cieľom chrániť zvieratá v chovoch. Ide o značnú časť populácie týchto zvierat v Poľsku, vlani ich na celom jeho území žilo okolo 229.000. Za každého uloveného diviaka majú poľovníci dostať finančnú odmenu. S plánom ministerstva nesúhlasia ochrancovia prírody ani niektorí poľovníci. Pod petíciu proti odstrelu diviakov sa podľa internetového portálu denníka Glos Wielkopolski podpísalo 100.000 ľudí.

Poľské úrady doteraz zaznamenali 3317 prípadov afrického moru ošípaných u diviakov , v prípade domácich ošípaných išlo o 213 prípadov. “ Ak nezlikvidujú populáciu diviakov v oblastiach s výskytom afrického moru ošípaných, tej choroby sa nezbavíme,“ povedal podľa internetového vydania denníka Fakt minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski. Odstrely diviakov sa podľa plánov ministerstva životného prostredia majú uskutočniť o troch nadchádzajúcich víkendov.

Niektorí poľovníci o zámeroch úradníkov pochybujú. „To nemá byť odstrel …, to nemá byť redukcia populácie diviakov, ale masaker,“ cituje Glos Wielkopolski poľovníkov Marka Porczaka z Jaroslaw na juhovýchode Poľska.

„Vymiznutie týchto zvierat môže ohroziť prírodnú rovnováhu,“ varuje Tomasz Zdrojewski z kampane na ochranu zvierat NiechŽyjou. Zástupcovia z poľskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody pripomínajú, že za šírenie afrického moru ošípaných je zodpovedný predovšetkým človek, pretože domáce ošípané do priameho kontaktu s diviakmi neprídu.

zdroj:blesk.cz

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Poľsko chystá genocídu na takmer všetky diviaky. Má ich zomrieť asi 200 000. Odstrel platí aj na tehotné samičky”