Toto sú 3 každodenné rituály, ktoré zmierňujú chronickú bolesť a zápal

Každý človek na tejto planéte už aspoň raz za život zažil, čo je to fyzická bolesť. Takáto bolesť si nevyberá človeka podľa rasy, pohlavia či náboženstva.

Hoci sa bolesti snažíme vyhýbať za každú cenu, v skutočnosti je veľmi prospešná – v určitých množstvách. Bolesť nás varuje, keď sa niečo vymyká z rovnováhy. Môže ísť o symptóm akútneho poranenia, ako je napríklad porezanie alebo natiahnutie väzu, či chronický stav, akým je reumatická artritída alebo narušenie trávenia.

 

Nech už sa jedná o akúkoľvek bolesť, jedno je isté: človek nemôže žiť v neustálej bolesti. Jej hlavnou funkciou je upriamiť pozornosť na problém a urýchliť jeho liečbu.

Nasledujúce rituály zmierňujúce zápal a bolesti je možné praktizovať každý jeden deň.

Rituál č.1 – Meditácia a skenovanie tela

V roku 1999 lekári oznámili, že bolesť je hlavným príznakom života, spolu s teplotou, krvným tlakom, pulzom a frekvenciou dýchania. A dokázali, že meditácia môže zmierniť bolesť!

Dokázalo sa, že meditácia pomáha výrazne znížiť citlivosť na bolesť – v dôsledku zahustenia časti mozgu, ktorá je zodpovedná za emócie a pocity bolesti. Meditačné praktiky posilňujú mozog, takzvané predné cingulárne kôry, čím sa navodzuje stav pokoja a stabilného dýchania. Týmto naše telo odpovedá na bolesť tak, že sa dostane do uvoľneného stavu.

Sadnite si na zem a prekrížte svoje nohy. Cieľom tohto rituálu je upokojiť myseľ a zamerať sa na pocity tela. Môžete si pod zadok položiť vankúš na podporu kostrče, dolnej časti chrbta alebo hlavy.

Hneď ako sa dostanete do pohodlnej polohy,  vykonajte aspoň 5 hlbokých nádychov a začnite sa sústrediť na svoje telo. Preneste všetku svoju ťažobu na chrbticu a končatiny, následne zo seba uvoľnite akékoľvek znateľné napätie.

Teraz si preskenujte svoju tvár a hlavu. Napínate svaly? Bolia vás oči, pretože celý deň pozeráte do telefónu? Kde vás bolia? Kde pociťujete pulzujúcu bolesť? Počas celej tej doby vykonávajte pomalé a hlboké nádychy, pri výdychoch sa zameriavajte na uvoľňovanie zlej energie z danej oblasti.

Hneď ako pocítite, že táto oblasť je už uvoľnená, prejdite na krk. Potom na ramená a ruky. K trupu, k nohám a nakoniec až ku končekom prstov.

Ak je to možné, praktizujte tento rituál vždy ráno a večer pred spaním. Vďaka tomu sa môže váš fyzický stav počas dňa výrazne zlepšiť!

Rituál č.2 – Starostlivosť o seba: kúpeľ so soľou

Život v tejto dobe znamená neustály vplyv médií, ktoré v nejednom človeku dokážu vyvolať strach a úzkosť, či iné stresové faktory. Starostlivosť o fyzické a duševné zdravie je preto teraz omnoho viac dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Dobrým liekom na bolesť a zápal je soľný kúpeľ.

Kúpeľ s Epsom soľou uvoľňuje svaly, zmierňuje zápal a pomáha s lepším spánkom – tým pádom dáva telu viac času na to, aby sa zotavilo.

Ak pridáte aj bylinné prípravky, akými sú éterické oleje alebo varené byliny, telo získa ich liečivé vlastnosti cez póry našej kože.

Čo potrebujete na prípravu takéhoto kúpeľa?

  • Vaňu napustite horúcou vodou
  • Urobte si zmes, ktorú následne pridáte do kúpeľa 1 hrnček soli a všetky potrebné bylinky
  • Pre maximálne anestetické a relaxačné účinky sa odporúča použiť nasledujúce bylinky: levanduľa, harmanček, klinčeky
  • Pripravenú zmes vysypte do kúpeľa a počkajte 5 minút: soľ sa začne rozpúšťať a bylinky budú do vody vypúšťať svoje liečivé účinky

Rituál č.3 – Životný štýl: protizápalové produkty

Jedlo je liek. A v prípade, že trpíte chronickou bolesťou, možno nastal čas na zmenu vášho jedálnička. Obohaťte ho o potraviny s protizápalovým účinkom!

Zápal je spôsob, akým sa naše telo regeneruje. Keď sa niečo poškodí, imunitný systém uvoľňuje do organizmu biele krvinky, aby sa začal zotavovať. Avšak ďalší prietok krvi navyše do určitej oblasti dráždi nervové zakončenia, čo spôsobuje nepríjemné bolesti.

Správna výživa je často najlepším liekom. Preto si do svojho stravovania nezabudnite pridať aj nasledujúce produkty:

  • Listová zelenina
  • Kurkuma (silný protizápalový účinok)
  • Losos
  • Bobuľovité ovocie a orechy
  • Olivový alebo kokosový olej namiesto masla
  • Cibuľa, cesnak a zázvor

Vykonávanie jedného alebo všetkých troch rituálov dokáže zmierniť bolesť a zápal vo vašom tele. Vyskúšajte ich aj vy a sme presvedčení, že čoskoro pocítite zlepšenie vášho zdravotného stavu!