5 cvikov, ktoré dokážu robiť s telom zázraky. Ľahnite si na zem a…

Všetci vieme, aká dôležitá je pravidelná telesná aktivita pre naše telo a starnutie nie je dôvodom na to, aby sme to museli zriecť. Starajte sa o svoje telo v každom veku. Komplex cvičení pre starších ľudí sa samozrejme odlišuje od tréningov mladých ľudí. Do úvahy sa musia brať aj všetky zmeny týkajúce sa veku tela.

S vekom prichádzajú nenávratné zmeny súvisiace so starnutím: práca kardiovaskulárneho systému sa zhoršuje, kosti sa stávajú krehkými, svalová hmotnosť klesá. To všetko vedie k zníženiu fyzickej aktivity a zhoršeniu stavu organizmu ako celku. Najmä v prípade, ak človek v minulosti zanedbával akúkoľvek fyzickú aktivitu, šport nevynímajúc.

Raz ale príde čas, kedy budeme musieť pomôcť nášmu telu, aby sa s obdobím starnutia čo najlepšie vyrovnalo. K tomu vám môže pomôcť pilates.

Prečo práve tento druh fyzickej činnosti?

Pretože takýto tréning vám umožňuje dobre si roztiahnuť svaly a väzy, zlepšiť koordináciu a udržiavať telo v skvelej forme. Aj napriek tomu si nevyžaduje veľké úsilie – vykonáva sa pomalým tempom bez prudkých pohybov.

Rovnako ako pri každom cvičení, aj tu je nutná pravidelnosť. Najlepšie je vykonávať cviky každý deň alebo aspoň 3x týždenne. Mali by sa robiť opatrne, nemali by ste cítiť žiadnu bolesť, nepríjemné pocity a ani závrate.

Budete sa cítiť ľahšie a pocítite nový príval vitality. Pravidelné cvičenie zlepší stav organizmu, normalizuje činnosť srdca a dýchania, obnovuje pohyblivosť kĺbov a v neposlednom rade zlepšuje aj vašu náladu. Nečakajte a začnite!

Cvik č.1

Začnime s niečím jednoduchším. Ľahnite si na chrbát, nohy ohnite v kolenách tak, aby päty vytvárali jednu líniu s bedrami. Následne pomaly pritiahnite nohy k bruchu, ostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom vráťte nohy naspäť. Sledujte si svoj dych a tempo. Nemusíte sa ponáhľať, cvičte pomaly, so zameraním sa na svalové napätie. Vykonajte 10-15 opakovaní.

пилатес для начинающих

Cvik č.2

Skvelý cvik, ktorý posilňuje brušné svaly a perfektne premasíruje chrbticu.

Počiatočná poloha je ľah na zemi a ruky vystreté dozadu za hlavou. Zhlboka sa nadýchnite, pri výdychu a plynulo sa začnite dvíhať nahor – začnite krkom. Pomaly začnite dvíhať chrbát, stavec po stavci. Trup a ruky ťahajte dopredu prostredníctvom zaobleného chrbta. Zhlboka sa nadýchnite. Teraz vykonajte ten istý pohyb smerom nadol. Pomaly si ľahnite a precíťte každý stavec po stavci.

V počiatočnej polohe si poriadne ponaťahujte chrbticu. Cvik opakujte 3-5x. Počas cvičenia nezdržujte dych, všetky pohyby robte pomaly a plynule, snažte sa neprepínať krk.

пилатес для спины

Cvik č.3

Nasledujúci cvik posilní brušné svaly, ruky a nohy a pomôže tiež zlepšiť koordináciu pohybov. Ľahnite si na podložku, nohy ohnite a ruky položte pozdĺž tela. Urobte hlboký nádych. Keď vydychujete, pomaly dvíhajte obe nohy naraz a rukami ich priťahujte smerom k vášmu bruchu. V tejto polohe sa udržte niekoľko sekúnd. Počas nádychu odstráňte ruky z nôh a vyrovnajte obe nohy nahor. Je nutné, aby ste ich držali rovno, ak to však nefunguje, zo začiatku ich môžete mierne ohnúť.

Tento cvik si zopakujte ešte 6-8x. Dávajte si pozor na správne dýchanie, pokúste sa naťahovať chrbticu bez náhlych pohybov.

пилатес базовые упражнения

Cvik č.4

A opäť jeden cvik na rozhýbanie chrbtice. Sadnite si do tureckého sedu a ruky položte na kolená. Pomaly sa začnite nakláňať do jednej strany, súčasne zdvihnite ruku až nad hlavu. V tejto polohe pobudnite niekoľko sekúnd a následne sa vráťte do počiatočnej polohy.

Zopakujte 10-15x do oboch strán. Nie je nutné, aby ste sa ohýbali až príliš, urobte to tak, aby nedošlo k žiadnemu nepríjemnému pocitu v oblasti chrbtice.

пилатес в домашних условиях

Cvik č.5

Cvičenie, ktoré je vhodné pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, ale aj pre tých, ktorí trpia problémami s chrbtom. Počiatočná pozícia začína v stoji, nohy dajte na šírku ramien a ruky položte pozdĺž tela. Pomaly sa začnite nakláňať dopredu, natiahnite ruky pred seba a nohy mierne ohnite v kolenách. V tejto polohe ostaňte niekoľko sekúnd a potom sa pomaly vráťte do počiatočnej polohy. Chrbát majte vyrovnaný a ruky natiahnuté v jednej línii s ušami. Vykonajte 10-15 náklonov dopredu.

пилатес гимнастика

Nezabudnite, že pred cvičeniami by ste sa mali dobre zahriať prostredníctvom rozcvičky.