5 mýtov o mrazených potravinách, ktorým verí 90% ľudí. Je na čase zabudnúť na jednu vec

Čo vieme o zmrazených potravinách? Hovorí sa, že majú oveľa viac vitamínov ako konzervované ovocie a zelenina.

Niektorí veria, že výrobky po rozmrazení strácajú svoje užitočné vlastnosti. Kto má pravdu a kto žije v omyle? Prečítajte si nasledujúci článok a dozviete sa viac!

 

Toto je 5 najčastejších mýtov o mrazených potravinách:

1) Môžeme ich nechať v mrazničke tak dlho, ako len chceme  

Každý výrobok má svoj vlastný dátum spotreby. Neuchovávajte kuracie mäso v mrazničke dlhšie ako 9 mesiacov, bravčové, hovädzie a jahňacie mäso dlhšie ako 4 – 6 mesiacov, mastné ryby dlhšie ako 2 – 3 mesiace a všetky ostatné výrobky dlhšie ako 6 mesiacov.

Zmrazené morské plody a polotovary si zachovajú svoju čerstvosť a výživné látky po dobu 3-4 mesiacov, varené huby – 1 rok, surové – po dobu 8 mesiacov.

Každý typ výrobku skladujte v oddelených nádobách alebo v plastových vreckách. Tým predlžíte ich dobu použiteľnosti, nedovoľte, aby sa miešali pachy, chráňte výrobky pred teplotou a vlhkosťou počas otvárania mrazničky.

2) Počas zmrazenia zomierajú všetky baktérie

Pravda je bohužiaľ taká, že prežijú. Pod vplyvom chladu, kvasinky, plesne a baktérie sú menej aktívne, dalo by sa povedať, že hibernujú. Ak odmrazíte „infikovaný“ alebo pokazený produkt, baktérie sa znovu „oživia“.

3) V mrazených potravinách prakticky neexistujú živiny

Práve naopak. Počas troch dní britskí vedci držali v chladničke čerstvé a mrazené potraviny a následne merali hodnotu ich živín – viac ako 40-krát.

Ukázalo sa, že v mrazenej zelenine a ovocí sa nenáchadzalo menej živín ako v tých čerstvých. V niektorých prípadoch to bolo dokonca viac! Tu sú niektoré výsledky:

  • zmrazená brokolica obsahovala viac vitamínu C a luteínu ako čerstvá
  • beta karotén v zmrazenej kapuste bol štyrikrát vyšší ako v tej čerstvej
  • mrazená mrkva v sebe obsahovala trojnásobne viac luteínu a dvojnásobne viac beta-karoténu

Prečo? Zvyčajne zamrazujeme zrelé plody, ktoré obsahujú maximálny počet užitočných látok. Čerstvé ovocie a zelenina, ktoré sa dostávajú do obchodov, sa zberajú 1-2 týždne pred úplnou vyzretosťou.

4) Rozmrazené jedlo už nemožno znova zamraziť 

Môžete ho rozmraziť a zamraziť aj niekoľkokrát, musíte však dodržať jednu dôležitú podmienku: nenechávajte potraviny pri izbovej teplote dlhšie ako 2 hodiny.

Pozor si však dávajte pri manipulácii s mäsom – kvôli častému rozmrazovaniu a zmrazovaniu stráca vlhkosť, čo znamená, že jeho chuť sa zhoršuje.

5) Môžete dať zamraziť akékoľvek jedlo

Bohužiaľ, existujú produkty, ktoré by nemali byť zmrazené. Vajcia pod vplyvom chladu strácajú svoju chuť a nadobúdajú nepríjemný zápach.

Zelenina s vysokým obsahom vody (paradajky, uhorky, kapusta) po rozmrazení stratí elasticitu a zmení sa na kašu.

Mrazené mliečne výrobky môžu byť zdrojom črevných infekcií. Mäkké syry sú po rozmrazení vystavené rôznym baktériám.

Nezmrazujte roztopenú zmrzlinu. Po rozmrazení môže spôsobiť otravu jedlom.

Nezabudnite zdieľať tieto užitočné informácie aj s vašimi priateľmi na Facebooku!