Ako sa mení vaša sexuálna túžba keď máte 30 alebo 40 rokov a viac? Čo ju najviac ovplyvňuje?

Určite ste si už všimli, že vašu sexuálnu túžbu ovplyvňujú rôzne faktory – od vášho cyklu, hádok s partnerom až po vyčerpávajúce hodiny strávené v práci. Je však menej pravdepodobné, že si všimnete, ako sa vaše sexuálne chute menia počas toho, ako stárnete.

„Sexuálna túžba sa vekom začína znižovať,“ tvrdí John Toppil, pôrodník a gynekológ z Austinu, v americkom štáte Texas. Stáva sa to však postupne – od obdobia 20.-40.roku života.

 

Čo poháňa našu sexuálnu túžbu?

Mnohé faktory – biologické aj psychologické, majú výrazný vplyv na naše libido. „Najväčším zabijakom sexu je stres,“ hovorí Jennifer Landová, pôrodníčka a lekárka v BodyLogicMD na Floride. Úzkosť a depresia, ako aj mnohé antidepresíva, ktoré liečia tieto stavy, či iné lieky, dokážu mať negatívny vplyv na naše sexuálne túžby.

Vaše pocity týkajúce sa vášho partnera a vášho vzťahu môžu mať tiež vplyv na libido. Vášnivé vzťahy, v ktorých sex nie je na poslednom mieste, dokáže stimulovať naše túžby. Životný štýl je tiež jeden z faktorov, ktorý pri tejto téme zohráva nemalú rolu.

„Vyvážená diéta, pravidelné cvičenie a adekvátny oddych  má vplyv na vašu náladu, celkové zdravie a v neposlednom rade aj na vaše libido,“ hovorí Dr. Landová.

Hormóny sú ďalším dôležitým faktorom. Hladiny pohlavných hormónov, ako je testosterón (áno, aj ženy ho produkujú, hoci len v malých množstvách), estrogén a progesterón začnú klesať po tom, čo vstúpite do stredného obdobia života. Odrazí sa to na vašej túžbe, vzrušeniu či orgazmoch.

„Sex je zložitý kokteil našich osobností, pocitov, túžob a činov,“ hovorí Sheidin Francis, terapeut a spisovateľ pracujúci vo Philadelphii. Hoci pri tom neexistuje jasná zhoda, niektoré momenty sú zosynchronizované s obdobím medzi 20.-40.rokom života.

Vaša sexuálna túžba po 20-tke

Rovnako ako mnohé iné telesné impulzy a funkcie, vaša sexuálna túžba vo veku 21-28 je zvyčajne pomerne silná. „V 20. rokoch je sexuálna túžba človeka na vrchole. Biologická túžba po reprodukcii funguje v plnej sile,“ hovorí Dr. Landová.

Najobľúbenejšou metódou antikoncepcie u mladých žien sú hormonálne pilulky. Na ich libido však môžu mať rôzne účinky. U niektorých žien potláčajú produkciu testosterónu, hormónu zodpovedného za sexuálnu túžbu, čím sa chuť a sex prudko znižuje.

 

Ak dvadsaťročná žena nie je v trvalom sexuálnom vzťahu, jej záujem o sex sa znižuje. Štúdie ukazujú, že ženy, ktoré majú sex menej ako raz za týždeň, majú často nepravidelný menštruačný cyklus a problémy s ovuláciou.

Sexuálna túžba po 30-tke

Ak vaša túžba po fyzickej intimite klesá už 30-tke, nebuďte príliš prekvapení. V tomto veku klesá hladina testosterónu. „Tento pokles môže spôsobiť prirodzený pokles sexuálnej túžby,“ hovorí Dr. Landová.

Pre ženy ide zvyčajne o náročné obdobie, dôvodom je kariérny rast či dospelácke povinnosti, ako je napríklad výchova detí. „Môže to byť únavné a veľa žien dáva prednosť spánku, než tomu, aby sa so svojím partnerom pustili do divokého sexu,“ hovorí Dr. Landová.

Hormonálne zmeny, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva a neskôr aj dojčenia, môžu mať tiež nemalý vplyv na vaše sexuálne túžby. Pridajte k tomu šialenú únavu, ktorej čelia mnohé mladé matky, a predstavte si, ako to ovplyvňuje vaše libido.

Netreba zabúdať ani na účinky stresu, ktoré môžu narúšať našu intimitu. „Stres môže potláčať testosterón a zvýšiť hladinu kortizolu, čo môže ovplyvniť hladinu testosterónu,“ hovorí Dr. Landová. Ako prvý krok sa odporúča použiť základné metódy na odbúranie stresu (joga alebo meditácia).

Nevyvíjajte na seba tlak len preto, že nemáte sex tak často ako kedysi. V 30.rokoch máte väčšiu pravdepodobnosť na stáleho partnera. Aj v prípade, že máte sex o niečo zriedkavejšie, časom sa to lepší a prináša vám to viac potešenia.

A hoci sa po 35. roku života hladina testosterónu začína postupne znižovať, sexuálna túžba nemusí nutne klesať.

Vaša sexuálna túžba po 40-tke

Hormonálne zmeny môžu výrazne ovplyvniť libido, pretože ženy vstupujú do menopauzy a vaječníky postupne prestávajú produkovať estrogén. V tomto čase sa často vyskytujú poklesy hormónov a práve oni môžu ovplyvniť sexuálnu túžbu, náladu či dokonca pocity počas sexu a váš fyzický stav.

Keď sa produkcia estrogénu spomaľuje, prirodzená vlhkosť v pošve sa prestáva produkovať v dostatočnom množstve. „Pokles estrogénu môže spôsobiť, že vaginálne tkanivá sú suché kvôli čomu môže byť pre vás sex bolestivým,“ hovorí Dr. Toppil.

Zníženie hladiny progesterónu, ktorý Dr. Landová nazýva „utišujúcim“ hormónom, môže viesť k „bolestivej menštruácii, výraznému PMS, zvýšeniu hmotnosti, náladovosti, nespavosti a podráždenosti,“ hovorí.

Ale všetko nie je tak zlé! Pre mnoho žien je život po 40-tke obdobím istoty a skúmania. Deti vyrastú, stanú sa nezávislé a vy mate kariéru, ktorá vám prináša potešenie.

Poznáte svoje telo, viete, čo vás vzrušuje a čo vás dokáže priviesť k vytúženému orgazmu. V období, keď sa začne menopauza (priemerný vek je 51 rokov), existuje ďalší dôvod, prečo sa mnohé ženy cítia sexuálne oslobodené: už nemajú žiadne problémy s antikoncepciou.

 

Ak sa ich sexuálna túžba znížia, niektoré ženy si dávajú predpisovať progesterón a / alebo testosterón. V niektorých prípadoch sú tiež vhodné estrogénové čípky. Majte na pamäti, že znížené libido môže byť prirodzenou súčasťou starnutia. V takomto prípade vám môže pomôcť hlboké spojenie a vrúcny vzťah s vaším partnerom.

Vzhľadom na vek sa kvantita pretvára do kvality a to je dobrá správa! Navyše, vaša sexuálna aktivita je vo vašich rukách!