Maďarsko zrušilo dane pre rodiny, ktoré majú najmenej štyri deti

Maďarský predseda vlády zavádza niekoľko opatrení zameraných na zvýšenie pôrodnosti v krajine a znižovanie imigrácie.

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán predstavil „sedembodový akčný plán na ochranu rodiny“, ktorý je určený na podporu manželstva a rodín.

Uvedené opatrenia zahŕňali oslobodenie od dane z príjmov po zvyšok života žien, ktoré vychovávajú najmenej štyri deti, a dotácie pre veľké rodiny na nákup vhodného automobilu. Akčný plán tiež rozšíril program pôžičiek, aby pomohol rodinám s najmenej dvoma deťmi kúpiť dom. Každá žena mladšia ako 40 rokov bude mať nárok na zvýhodnenú pôžičku pri prvom uzatvorení manželstva.

Vláda tiež uviedla, že finančne podporí systém zdravotnej starostlivosti v Maďarsku a vytvorí 21 000 materských škôl. Okrem toho, Orbán tvrdí, že starí rodičia budú mať nárok na dávky starostlivosti o deti, ak sa starajú o svoje vnúčatá namiesto ich rodičov.

„V Európe sa rodí čoraz menej detí. Pre Západ je odpoveďou (na túto výzvu) prisťahovalectvo. Na každé nenarodené dieťa musí prísť jeden imigrant a potom bude všetko v poriadku,“ povedal Orbán.

„Ale my čísla nepotrebujeme. Potrebujeme maďarské deti.“

Orban je známym imigračným kritikom čím Maďarsko vyvolalo polemiku v Európskej únii, keď (spolu s jej východoeurópskymi susedmi) odmietlo povoliť žiadateľom o azyl vstup do krajiny počas migračnej krízy v roku 2015.

Maďarská vláda pod vedením Orbánovej strany Fidesz je obviňovaná z odchýlenia sa od demokratických hodnôt, právneho štátu, práv menšín a mediálnych slobôd.

Rovnako ako iné konzervatívne, nacionalistické vlády v Európe, aj Maďarsko je znepokojené migráciou a poklesom plodnosti. Údaje Eurostatu z polovice roka 2018 ukazujú, že miera pôrodnosti v EÚ ako celku naďalej klesá. V roku 2017 sa v EÚ narodilo 5,1 milióna detí, čo je o 90 000 menej ako pred rokom. V tom istom roku bolo zaznamenaných 5,3 milióna úmrtí.

V Írsku, Švédsku, Veľkej Británii a Francúzsku je pôrodnosť vysoká a najnižšia miera pôrodnosti bola zaznamenaná v Taliansku, Grécku, Portugalsku a Španielsku. Pôrodnosť v Maďarsku je pod priemerom EÚ. V Maďarsku bola celková miera pôrodnosti v roku 2017 9,7 na 1000 obyvateľov, čo je mierne pod priemerom EÚ 9,9 na 1000 obyvateľov.

Podľa údajov Eurostatu, bolo v roku 2017 v Maďarsku zaznamenaných 94 600 pôrodov a 131 900 úmrtí, čo zodpovedá zníženiu počtu obyvateľov o niečo viac ako 37 000.

Ako sa vám páči iniciatíva maďarského predsedu vlády?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Maďarsko zrušilo dane pre rodiny, ktoré majú najmenej štyri deti”