Obrovský objav: Vedcom sa podarilo odhaliť rakovinu len prostredníctvom krvných testov

V roku 2018 zomrelo vo svete na rakovinu prsníka približne 627 000 žien. Toto číslo predstavuje 15% všetkých úmrtí na rakovinu, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie.

V súčasnosti však existuje nádej, že v budúcnosti sa tento počet zníži: nemeckí vedci vyvinuli analýzu na včasné zistenie rakoviny prsníka.

Lekári z univerzity v Heidelbergu na juhu Nemecka tvrdia, že vynašli spoľahlivý krvný test na zistenie rakoviny prsníka.

Analýza sa nazýva HeiScreen a môže odhaliť rakovinu v krvi v štádiu, v ktorom ju moderné technológie ešte nedokážu zaznamenať, hovorí Christoph Zon, vedúci výskumu.

Skoré objavenie je rozhodujúce pre včasný zásah a zníženie úmrtnosti na rakovinu. Pri včasnej detekcii je pravdepodobnosť úplného zotavenia až 95%.

Nová analýza však nenahradí tradičné diagnostické postupy. Dnes sú hlavnými spôsobmi na zistenie rakoviny prsníka mamografia, ultrazvuk a magnetická rezonancia.

Podľa vedcov HeiScreen len doplní existujúce metódy, no zároveň „vytvára menší tlak na ženy“, pretože je bezbolestný, lacnejší a nevyžaduje ožarovanie. Okrem toho sa môže použiť aj na zistenie rakoviny vaječníkov.

Nová metóda bude tiež dobrou alternatívou pre ženy, ktorých prsné tkanivo je príliš husté na efektívnu mamografiu, alebo tie, ktoré nemôžu podstúpiť tradičné vyšetrenie zo zdravotných dôvodov.

Na analýzu je potrebných len niekoľko mililitrov krvi a odobrať ju môžu aj bežní lekári. Vedci dúfajú, že tento neinvazívny postup povzbudí viac žien, aby chodili na preventívne prehliadky.

Táto analýza, založená na procedúre kvapalnej biopsie, nie je úplne novým spôsobom, ako odhaliť rakovinu, ale vedci z Heidelbergu dokázali zlepšiť metódu detekcie rakoviny prsníka. Za posledných 12 mesiacov vyšetrili približne 900 žien – 500 pacientov s rakovinou prsníka a 400 zdravých.

Podľa Zona je hlavnou výhodou novej analýzy vysoká presnosť, najmä u žien mladších ako 50 rokov. Pre mladé ženy je miera presnosti analýzy 86%. Po 50-tke presnosť klesá na 60%.

Okrem detekcie rakoviny môže byť v budúcnosti táto metóda použitá aj na kontrolu metastáz a dlhodobého sledovania pacientov s rakovinou. Očakáva sa, že vstúpi na trh ešte pred koncom tohto roka.

V Austrálii a Spojených štátoch pracujú vedci na krvnom teste na detekciu rakoviny nazvaného CancerSEEK. Uvádza sa, že dokáže identifikovať až 8 typov rakoviny so 70% presnosťou.

zdroj: http://sk.fitnesslifestylehealthclub.comdw.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Obrovský objav: Vedcom sa podarilo odhaliť rakovinu len prostredníctvom krvných testov”