Osýpky, ovčie kiahne alebo rubeola: Toto sú fotografie, podľa ktorých ich môžete rozlíšiť

Bojíte sa, že máte kožné ochorenie, no nie ste si istí, čo presne to je? Už viac nemusíte hádať, či to, čo má vaše dieťa na tele, sú osýpky alebo ovčie kiahne. Nasledujúce fotografie vám s tým určite pomôžu.

 1. Koplikove škvrny

Toto je jeden z prejavov osýpok: červené škvrny s bielym stredom, ktoré sa objavujú v ústach. Koplikove škvrny sa zvyčajne objavia pred vyrážkou na tvári a tele a môžu trvať len niekoľko hodín.

Občas sa môže tento symptóm vyskytnúť aj po objavení vyrážok na tele.

 1. Vyrážky pri osýpkach

Výskyt vyrážok sa vyskytuje medzi 3. až 5. dňom ochorenia. Rozširuje od z hlavy až po päty.

Na začiatku sú pupienky červenej alebo hnedej farby, môžu byť videné za ušami, postupne sa šíria na krk a ďalej po celom tele.

 1. Zápal spojiviek

Zápal očných spojiviek je pozorovaný takmer u všetkých pacientov s osýpkami a je často jedným z prvých prejavov, spolu s horúčkou, kašľom a nádchou.

Osýpky majú často vplyv aj na naše oči. Táto choroba je jednou z hlavných príčin detskej slepoty v rozvojových krajinách.

 

Aké vyrážky vznikajú pri iných ochoreniach?

 1. Ovčie kiahne

Ovčie kiahne pripomínajú vodnaté bubliny, ktoré vyzerajú ako kvapky rosy. Môže ich byť hojne aj sporadicky a často spôsobujú svrbenie.

Vyrážky zvyčajne začínajú na hrudníku a chrbte, postupne sa rozširujú na tvár, hlavu a končatiny. Na hlave sa tieto vyrážky objavujú aj  pod vlasmi.

 1. Koksaki vírus

V prípade, že sa vaše dieťa infikuje týmto vírusom, objavia sa u neho vyrážky, ktoré sú na rovnakých miestach tela ako ovčieho kiahne a neraz majú formu bubliniek.

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma ochoreniami je, že vyrážky tohto vírusu spôsobujú skôr bolesť, než svrbenie.

 1. Šiesta choroba

Ide o herpetickú infekciu, ktorej hlavným príznakom je vysoká horúčka, ktorá trvá asi tri dni bez iných príznakov. Potom teplota klesne, stav sa zlepšuje a objaví sa vyrážka.

Dôležitým rozdielom medzi osýpkami je to, že pri osýpkach sa pri vzniku vyrážok stav chorého človeka nezlepšuje.

Pri tejto chorobe sa vyrážka najprv objaví na tele a potom sa rozšíri na krk a horné aj dolné končatiny.

 1. Ružienka

Hlavný rozdiel oproti osýpkam: vyrážka sa objavuje v prvý deň ochorenia a nerozširuje sa, zostáva lokalizovaná. Ružienka sa zvyčajne prejavuje ľahšie ako osýpky.

Pred vznikom vyrážok sa objaví bolesť charakteristická pri pohybe očí na stranu a nahor a zväčšenie okcipitálnych lymfatických uzlín.

 1. Infekčný erytém (5.choroba)

Toto vírusové ochorenie začína vyrážkami na tvári, pripomínajúcou stopy po facke. Potom sa vyrážka postupne rozširuje na trup a končatiny.

 1. Infekčná mononukleóza

Pri mononukleóze sa vyrážky vyskytujú u približne 10% pacientov. Okrem toho, vyrážky okamžite pokrývajú celé telo (spomínané osýpky sa šíria zhora nadol).

Ak pacient v prípade mononukleózy dostane penicilínové antibiotikum (je to lekárska chyba, bohužiaľ, nie zriedkavá v našej oblasti), pravdepodobnosť vyrážok sa zvyšuje až na 90%. Tieto vyrážky sa nazývajú aj ampicilíny a indikujú alergiu na antibiotikum.

 1. Adenovírusová infekcia

Adenovírusová infekcia je často sprevádzaná zápalom spojiviek a vyrážkami, preto si ju môžete zameniť za osýpky. Avšak tu sa s príchodom vyrážok stav pacienta zlepšuje.

 1. Kawasakiho syndróm

Rovnako ako u osýpok, pri Kawasakiho syndróme sa pozoruje vyrážka a zápal spojiviek. Existujú však ďalšie príznaky: malinový jazyk, trhlinky na perách, sčervenanie dlaní a chodidiel. Kawasakiho syndróm je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu v nemocnici a komplikácie so srdcom.

Pripomíname, že najlepšia ochrana proti osýpkam – očkovanie! Neodmietajte očkovanie!