Princ William povedal pravdu o svojom duševnom zdraví. „Každý deň si na seba oblečieme brnenie a myslíme si že nič necítime“

Minulý týždeň odšatrtovalo ekonomické fórum v Davose a ako tradične sa na ňom bude prejednávať hneď niekoľko súčasných globálnych problémov. Jedným z nich je aj problematika duševného zdravia. Práve o nej prišiel do Davosu prednášať aj princ William, ktorý spoločne s manželkou Kate a bratom Harrym prevádzkujú iniciatívu Heads Together.
Tá má za cieľ boriť stigmy ohľadom mentálnych porúch a sám William sa presvedčil, o ako ťažkú ​​prácu ide. Keď vraj pred troma rokmi žiadal niekoľko celebrít, aby jeho iniciatívu podporili, všetky ho vraj odmietli, pretože s mentálnymi poruchami nechceli byť spájané!
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Prince William
„Vždy si každý deň na seba každý oblečie pancier, o ktorom si myslíme že nás ochráni. Mýlime sa. Jedného dňa sa nám cez neho ale niečo dostane a naše životy už nie sú také aké boli. Bojíme sa a neraz sa nevieme cez to preniesť. Sme ale ľudia, ak by sme povedali že nič necítime, tak klameme“

 

Ten už sa napríklad stihol stretnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a prednášal o iniciatíve Heads Together, ktorú vedie spoločne s manželkou Kate a bratom Harrym.

Skrz túto kampaň sa členovia kráľovskej rodiny snaží bojovať s negatívnym postojom ľudí voči rozprávaniu o psychických poruchách. Pri prieskumoch sa napríklad zistilo, že duševná choroba v akejkoľvek forme stretne počas života každého štvrtého človeka, lenže drvivá väčšina ľudí sa o svojich problémoch bojí hovoriť pred ostatnými a nevyhľadajú preto odbornú pomoc.

„Toľko ľudí v tichosti trpí. Z nejakého dôvodu sa ľudia boja o svojich problémoch hovoriť, pre Britov to platí zvlášť, „ vyhlásil William v Davose.

Ako sa nechal počuť, on sám si v živote neraz prešiel situáciou, ktorá jeho psychikou poriadne zahýbala. Reč je napríklad o smrti matky, princeznej Diany, či o jeho zážitku z leteckej záchranky, pre ktorú v rokoch 2015-2017 pracoval. Ten však princ William príliš špecifikovať nechcel.

„Stále je pre mňa veľmi ťažké o tom hovoriť. Je to citlivá záležitosť, pretože sa to vzťahuje k mojim deťom, „ povedal v Davose.

Pôvodne si vraj myslel, že sa cez tento zážitok nedokáže preniesť, a keby sa s ním nezveril kolegom, psychicky by sa s ním podľa svojich slov skutočne nepreniesol. O traume spôsobenou prácou na ambulancii ostatne hovoril už v minulosti.