Slovák za lieky na rakovinu zaplatí 3000 eur. V okolitých štátoch sú ale za zlomok ceny

Pán Eugen Pazmány si poctivo sporil na starobný dôchodok. Peniaze ale  musí použiť na to, aby mohol ešte pár mesiacov žiť. Už druhý mesiac kupuje  onkologický liek za 2 868 €. To preto, lebo tento liek nie je v zozname kategorizovaných liekov a poisťovňa nemá povinnosť takúto liečbu preplácať zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Liek mu poisťovňa neschválila s tvrdením, že jeho účinky nie sú dostatočné. A tak pán Eugen musí predávať majetok, aby si predĺžil život aspoň o jeden mesiac. Jeho prostriedky však nie sú bezodné.

Pacientske organizácie tvrdia, že kvalitné a moderné lieky nie sú na Slovensku hradené poisťovňou. Liečba, ktorá je v iných krajinách bežne dostupná ( napr. v Českej republike, či v Maďarsku, Egypte a Moldavsku) si u nás pacienti uhrádzajú z vlastného vrecka.

Ministerstvo zdravotníctva s týmito tvrdeniami nesúhlasí a obraňuje sa tým, že minulý rok zaradilo do kategorizačného zoznamu až 40 nových liekov. Pri preplácaní lieku tiež prihliada na benefity, ktoré tento liek pacientovi poskytuje. Ministerstvo si veľa sľubuje aj od Národného onkologického programu.

 

 

zdroj:tvnoviny.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Slovák za lieky na rakovinu zaplatí 3000 eur. V okolitých štátoch sú ale za zlomok ceny”