5 trikov, ktoré používajú zlodeji, aby vám ukradli auto. Je vaše vozidlo v bezpečí?

Podľa štatistík ruskej dopravnej polície bolo v období január – apríl 2018 odcudzených 13 700 vozidiel, čo je o 10% menej ako v roku 2017. USA obsadzuje 1. miesto pre krádeže automobilov s 773 139 krádežami vozidiel, ktoré sa uskutočnili v roku 2017

Aby sa znížilo riziko ukradnutia vášho auta alebo iných cenností, spoločnosť Mysmezeny.sk vykonala výskum a zistila niektoré z profesionálnych metód, ktoré používajú zločinci.  Vedieť o týchto metódach pomôže ochrániť vás a vašich blízkych pred takýmto problémom.

  1. Minca v kľučke dverí

Jeden z najviac vynaliezavých trikov je odomknúť auto pomocou mince.  Zlodej vloží mincu do dverí kľučky auta z miesta na strane spolujazdca, pretože vodiči zriedka dávajú pozor na tieto dvere, keď sú sami. Neskôr, keď vodič zatvorí auto, zámok na kľučke bude zdanlivo fungovať a urobí tak obvyklý zvuk, ale centrálny zámok zostane zablokovaný mincou a auto zostane otvorené.  To je dôvod, prečo stojí za to pozrieť sa okolo auta pred a po zamknutí.

5 Theft Tricks You’d Better Know to Keep Your Car Safe

2. Vlámanie cez port OBD

Od roku 1996 sa všetky autá začali byť vybavené OBD portami. Toto je port prístupu do počítača auta, ktorý sa používa na diagnostiku. Pomocou špeciálneho zariadenia pripojeného k systému OBD môžete vypnúť štandardný alarm alebo odomknúť dvere. Avšak najdôležitejšie vec je, že vstup kľúča do zapaľovača je možné imitovať s jeho pomocou.

Jedným zo spôsobov ochrany portu OBD je:

5 Theft Tricks You’d Better Know to Keep Your Car Safe

  • Konektor portu na všetkých autách je štandardný.  Zmenou jeho tvaru alebo poradia, v ktorom sa nachádzajú drôty, urobíte toto zariadenie v aute pre zlodeja znemožnené.

Samozrejme, na to, aby sa takýto trik vykonal, sa zlodej bude musieť dostať do čriev auta, ale pre profesionála to nebude náročné.

3. Prázdna fľaša

Tento typ krádeže vozidla sa obvykle vykonáva na poloprázdnom parkovisku. A je veľmi jednoduchý:

  • Zlodej vloží plastovú fľašu medzi pneumatiku a blatník auta z boku cestujúceho tak, aby si to vodič hneď nevšimol. Keď sa majiteľ vráti naspäť do auta a začne sa pohybovať, počuje hlasný a strašidelný hluk z fľaše.
  • Keď k tomu dôjde, vodič zvyčajne vystúpi z auta, aby skontroloval, čo sa stalo.  Toto je okamih, kedy dôjde ku krádeži, pretože vodiči zriedka kedy vypnú motor a berú so sebou svoje kľúče a cennosti, aby skontrolovali koleso alebo našli zdroj neznámeho hluku.

Prejdite sa okolo vozidla pred odchodom z parkoviska a zostávajte vždy ostražitý.

5 Theft Tricks You’d Better Know to Keep Your Car Safe

4.  „Iritujúci“ alarm

Táto metóda sa zvyčajne používa, keď je auto zaparkované vo dvore.  Zlodeji hodia predmety na vozidlo, ktoré ho nepoškodia, ale spustia alarm. Ten bude trvať, kým majiteľ nezačne byť netrpezlivý alebo kým sa susedia nezačnú sťažovať a žiadať o ticho.

Mysliac si, že alarm bol omylom spustený, majiteľ auta ho vypne, a to je moment, kedy sa zlodeji aut dostavajú do činnosti.  Dokonca aj keď nie je možné ukradnúť auto, s radosťou ukradnú aspoň nejakú časť z neho.

5 Theft Tricks You’d Better Know to Keep Your Car Safe

5. Dámska kabelka

Tento trik je zvyčajne vykonávaný na semafore a v miestach s menším davom.  Očakáva sa, že väčšina ľudí umiestni a nosí kabelku s peniazmi a dokladmi na sedadle spolujazdca a neuzamkne si dvere, keď je vozidlo v pohybe.

V okamihu, keď zastavíte na semafore, zlodej prichádza k autu a uchopí tašku otvorením dverí spolujazdca. Po tom všetko zvyčajne ide podľa plánu zlodeja – vodič opustí auto a beží po zlodejovi.  To je okamih, kedy je auto ukradnuté. Ak sa očakávania zlodeja neuskutočnia a vodič zostane v aute, je pravdepodobné, že vodič bude kontaktovaný neskôr s návrhom vrátenia jeho vecí za poplatok.

Rovnakú schému používajú zdanlivo neškodní žobráci, ktorí prichádzajú k vodičom na semaforoch. Snažia sa vás vyprovokovať tak, aby ste sa dostali z auta, aby ich partneri mohli ukradnúť auto alebo iné cennosti.

5 Theft Tricks You’d Better Know to Keep Your Car Safe

Bonus:  Prečo je pod čelným sklom guľa?

Nie každý vodič dôkladne preštuduje návod na obsluhu svojho vozidla a odpoveď na túto otázku.  Táto guľa je senzorom klimatizáci. V závislosti od údajov, ktoré senzor prenáša do počítača vozidla, systém ovládača klimatizácie vyberie prevádzkový režim ventilátora. Preto vás každý návod na obsluhu upozorní na to, aby ste snímač nezakrývali ani neblokovali inými predmetmi. Táto guľa má dekoratívnu funkciu v automobiloch, ktoré nemajú klimatizačné ovládanie.

Už ste niekedy videli niekoho pokúšať sa ukradnúť vaše auto? Ako sa vám podarilo zabrániť krádeži?  Zdieľajte svoje skúsenosti s nami v komentároch!

5 Theft Tricks You’d Better Know to Keep Your Car Safe