Študentke sa  náhodne podarilo vytvoriť batériu, ktorá by mohla fungovať 400 rokov

Všetko je úžasne jednoduché!

Hovorí sa, že „šťastie je, keď sa pripravenosť stretne s príležitosťou.“ Tento prípad pomohol študentke Mii Le Tay z University of California vytvoriť batériu na báze zlata a oxidu horečnatého, píše portál Upworthy.

Počas jedného mesiaca akumulátor prežil viac ako 200 tisíc prekladacích cyklov bez toho, aby boli preukázané známky zničenia.

Moderné batérie takmer výhradne obsahujú lítium, v priebehu času skorodujú, a batérie Ďalej nie sú schopné udržať náboj.

Hoci tento problém neovplyvňuje smartfóny, ktoré sa zvyčajne menia každé dva roky, je to však vážny problém pre notebooky a tablety, ktoré sa používajú dlhšiu dobu.

Experimentovaním v laboratóriu s rôznymi materiálmi Maya Le Tay nanášala oxid horečnatý na nanočastice zlata a prekryla to elektrolytickým gélom.

„Začali sme cyklus testovania a potom sme si uvedomili, že sa batérie neopotrebúvajú,“ povedal Reginald Penner, vedúci autor štúdie.

Po prvej fáze testovania si vedci uvedomili, že nové batérie sú schopné fungovať aj po 200 000 cykloch nabíjania.

Bol to nový rekord, ktorý v budúcnosti umožní používať nový vývoj vo všetkých oblastiach, kde sa používajú batérie a nabíjateľné batérie.

„Táto štúdia dokazuje, že batéria na báze nanofilovej elektródy môže mať dlhú životnosť a že reálne vieme vyrobiť tieto typy batérií,“ hovorí Penner.

Laboratórium bude teraz pracovať na vytvorení plne funkčnej batérie na základe tejto technológie a bude sa snažiť zistiť viac o tom, ako a prečo táto technológia funguje.

Dúfame, že tento objav bude prínosom pre spoločnosť.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Študentke sa  náhodne podarilo vytvoriť batériu, ktorá by mohla fungovať 400 rokov”