streda, 22 mája, 2024

Toto je 6 medicínskych dôvodov, prečo tablety u detí spôsobujú náladovosť a lenivosť

Neraz môžeme vidieť deti a tínedžerov, ktorí vyzerajú nervózne až rozzúrene alebo naopak, prejavujú všetky symptómy depresie a apatie.

Deti trpiace chronickým podráždením sú často v stave nadmerne silného vypätia, no pri tom sa zdajú byť „unavené a depresívne“.

Keďže chronicky vysoké hladiny vzrušenia ovplyvňujú pamäť a schopnosť komunikovať, tieto deti majú ťažkosti s učením a komunikáciou s inými ľuďmi.

V určitom období môže byť dieťa s týmito príznakmi diagnostikované s ťažkou depresiou, bipolárnou poruchou alebo ADHD a lekári mu ponúknu vhodnú liečbu vrátane terapie a liekov. Tieto liečebné metódy však nie vždy fungujú a špirála pohybujúca sa smerom nadol pokračuje.

Čo sa deje?

Obaja rodičia a lekári sa môžu pokúšať liečiť niečo, čo vyzerá ako učebnicový prípad duševnej poruchy, ale nie sú schopní odstrániť a eliminovať najbežnejšiu príčinu takýchto príznakov – každodenné používanie elektroniky.

A bez ohľadu na to, či existuje „skutočná“ diagnóza, úspešná liečba dieťaťa s poruchou nálad si vyžaduje metodické odstránenie elektroniky – aspoň na niekoľko týždňov, aby sa ich nervový systém mohol „reštartovať“.

Odstránenie tejto elektroniky dáva vášmu dieťaťu možnosť na hlboký spánok, vyrovnanejšiu a veselšiu náladu, lepšiu koncentráciu a organizáciu, ako aj zvýšenú fyzickú aktivitu. Zlepšuje sa im schopnosť tolerovať stres, takže počet hysterických záchvatov klesá ako vo frekvencii, tak aj v závažnosti.

 

U dospievajúcich a mladých ľuďoch sa pozoruje nárast správania, ktoré je zamerané na seba, čo je presný opak apatie a beznádeje.

Odmietnutie elektroniky znižuje a eliminuje potrebu liekov. Vylepšený spánok, viac cvičenia a priamy kontakt s inými ľuďmi – to všetko predstavuje vzostupnú špirálu! Po opätovnom spustení mozgu bude rodič schopný určiť, koľko času môže dieťa stráviť pri počítači alebo tablete bez toho, aby sa predošlé symptómy vrátili naspäť.

Obmedzenie elektroniky nemôže vyriešiť všetko, no často je to chýbajúci článok v procese liečby. Ale prečo je to také účinné? Pretože zvráti veľa fyziologických dysfunkcií spôsobených závislosťou na internete.

Detský mozog je oveľa citlivejší na používanie elektroniky, než si väčšina z nás myslí. V skutočnosti, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie je potreba ani veľa elektronických stimulov, ktoré by zmiatli citlivý a stále vyvíjajúci sa mozog.

Okrem toho, mnohí rodičia mylne veria, že interaktívny čas za obrazovkou – použitím internetu alebo sociálnych sietí, písaním správ, e-mailov a hier – nie je škodlivý, najmä v porovnaní s pasívnym časom, ako je sledovanie televízie.

Faktom je, že pri interaktívnej obrazovke je väčšia pravdepodobnosť, že spôsobí problémy so spánkom, náladou a kognitívnymi poruchami – hyperaktivitou a kompulzívnym správaním.

Tu je šesť fyziologických mechanizmov vysvetľujúcich, prečo elektronika spôsobuje poruchy nálad:

  1. Používanie výdobytkov technológie narúša spánok a desynchronizuje hodiny tela

Keďže svetlo z obrazoviek napodobňuje denný čas, potláča melatonín, hormón spánku, ktorý sa uvoľňuje pri tme. Len niekoľko minút za modrou obrazovkou môže oddialiť uvoľňovanie melatonínu na niekoľko hodín a desynchronizovať detské telesné hodiny. To vedie k nerovnováhe hormónov a zápalu mozgu. Navyše, silné rozrušenie neumožňuje dieťaťu hlboko zaspať a mozog sa reštartuje práve vo fáze hlbokého spánku.

 

  1. Používanie mobilov a tabletov znižuje citlivosť odmeňovacieho systému mozgu

Mnohé deti sú „fixované“ na elektroniku, pretože v priebehu hry sa v ich tele uvoľňuje veľa dopamínu. Keď sa tento dopamín uvoľňuje v centrách systému odmeňovania mozgu, zažívajú radosť, potešenie a relax. No v prípade, že sa to deje neustále, deti strácajú citlivosť a čoraz viac stimulov potrebujú na to, aby sa vedeli zabaviť aj bez hier na počítači a internetu.

Okrem toho, dopamín je dôležitý aj pre koncentráciu a motiváciu, takže aj malé zmeny v citlivosti na dopamín môžu uškodiť tomu, ako dieťa funguje a ako prejavuje svoje city.

  1. Svetlo z prístrojov funguje ako „svetlo v noci“

Svetlo z elektroniky sa už dlho spája s depresiou a s rizikom samovraždy. Štúdie na zvieratách ukázali, že vystavovaním sa svetlu z obrazovky pred spaním alebo počas spánku spôsobuje depresiu, aj v prípade, že zviera na obrazovku nepozerá. Niekedy rodičia nezakazujú používanie elektroniky v detskej izbe, pretože nechcú, aby sa dieťa bálo, no v skutočnosti je odstránenie svetla v noci nevyhnutnou záležitosťou.

  1. Používanie elektroniky spôsobuje stres

Akútny stres a chronický stres spôsobujú zmeny v chémii mozgu a hormónoch, čo môže zvýšiť podráždenosť. Kortizol, hormón chronického stresu, je príčinou a dôsledkom depresie a vytvára začarovaný kruh. Okrem toho, hyperaktivita a závislosť potláčajú čelný lalok mozgu, oblasť, kde sa regulujú nálady.

  1. Elektronika skracuje čas na fyzickú aktivitu

Štúdie ukazujú, že čas na čerstvom vzduchu, najmä pri interakcii s prírodou, môže obnoviť pozornosť, znížiť stres a znížiť agresivitu. Čas strávený s elektronikou teda znižuje účinky prirodzených

Tým, že ich nervový systém necháme vrátiť sa do prirodzenejšieho stavu, môžeme urobiť prvý krok a pomôcť dieťaťu stať sa pokojnejším, silnejším a šťastnejším človekom.

kontrolujete čas, ktorý vaše deti strávia na telefóne alebo tablete?

zdroj: psychologytoday.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsov, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Latest

Newsletter

spot_img

Don't miss

spot_imgspot_img

Matka sa nakloní, aby pobozkala svoje bábätko – tvár novorodenca roztápa jej srdce

Deti sú jednoducho fascinujúce. Zatiaľ čo matka bude vždy cítiť nežnú lásku a hlbokú náklonnosť k svojmu dieťaťu, tieto pocity vždy zdieľa aj dieťa,...

Máte túto pečiatku na občianskom? Tu je uvedené, na čo vlastne slúži – Veľa ľudí o tom nemá poňatia

Mnohí z nás nosia svoj občiansky preukaz každý deň pri sebe a používajú ho najmä ako doklad totožnosti. Na slovenských občianskych preukazoch sa však...

Manžel ju chcel vyhodiť, ale ja som ju vzala a zachránila. Povieme vám, ako obnoviť orchideu z jedného listu

Orchidea je jedinečná v tom, že aj keď sa zdá byť mŕtva, môžete sa pokúsiť vdýchnuť jej druhý život. Ak má orchidea zhnité listy...
Verified by MonsterInsights