70-ročný veterán bez nôh vysadil za 19 rokov 17 000 stromov

Čínsky veterán, ktorý kvôli ochoreniu prišiel o obe nohy, vysadil viac ako 17 000 stromov. Trvalo mu to neuveriteľných 19 rokov, kým sa mu podarilo z neúrodnej hory vytvoriť niečo úžasné…

70-ročný Ma Sanxiao vysadil bujný len pomocou lopaty, motyky a jeho železnej vôle. Muž s amputovanými končatinami začal sadiť stromy v roku 2000, aby sa vyhrabal z dlhov, ale teraz verí, že je to spôsob, ako prebudiť spoločnosť.

On hovorí: „Aj keď nemám dve nohy, a moje možnosti sú obmedzené, no pokiaľ budem žiť, budem pokračovať v sadení stromov.“

Ma žije v súčasnosti na vidieku. Vo veku 20 rokov sa pripojil k oddeleniu v provincii Fujian, aby sa stal vojenským dôstojníkom rozviedky.

O tri roky neskôr dostal počas výkonu služby infekciu, ktorá začala prerastať v sepsu. Jeho život tak visel na vlásku. Z tohto dôvodu musel v roku 1974 odísť zo služby. Spočiatku pracoval ako učiteľ, potom ako farmár. V roku 1984 mu toto ochorenie spôsobilo zápalu v pravej nohe, čo o rok neskôr viedlo k tomu, že mu ju museli amputovať.

V nasledujúcom roku došlo k rovnakému zápalu na ľavej nohe. Aby ju zachránil, jeho rodina mu požičala viac ako 200 000 jüanov (cca 26 000 780 eur) na zaplatenie lekárskych poplatkov. Bohužiaľ, lekárom sa nepodarilo zachrániť ani ľavú nohu a v roku 2004 bola amputovaná.

Už od roku 2000 začal s výsadbou stromov, aby splatil obrovské pôžičky na liečbu.

Vyslúžilý vojak odchádza z domu o 5:00 ráno, aby mohol začať vysádzať stromy na hore v západnej časti dediny v pohorí Taihan. Vezme so sebou jedlo a strávi na pustatine celý deň osamote.

Hneď ako sa dostane na miesto, kde chce zasadiť stromy, odstráni si svoje protézy, navlečie si hrubé rukavice a spolu s nástrojmi sa doplazí do konečného cieľa.

Výsadba stromov nie je ľahká práca ani pre mladého a fyzicky zdravého človeka, nehovoriac o invalidnom dôchodcovi. Ma hovorí, že počas prechádzania utrpel niekoľko vážnych zranení v dôsledku pádov do hlbokých trhlín. Neskôr prišiel aj o malíček na ruke.

Ma povedal, že najskôr začal sadiť stromy preto, aby ich mohol predať a nakŕmiť svoju rodinu. V roku 2008 sa v čínskych médiách začalo rozprávať o jeho príbehu a vláda sa rozhodla, že mu poskytne finančnú pomoc. Aj napriek tomu muž pokračoval vo svojom úsilí, pretože „sa rozhodol odvďačiť spoločnosti a poďakovať vláde za pomoc.“

Hovorí, že sa počas času stráveného medzi stromami cíti bezpečne a pokorne. „Pre mňa to nie sú len stromy. Beriem ich ako vojakov, ktorým velím. Robia mi radosť a kým žijem, budem sadiť stromy aj pre budúce generácie.“

A ako ste na tom vy? Zasadili ste už aspoň jeden strom?

zdroj: dailymail.co.uk