Čo sa stane s vašim telom po 40-tke? Toto by ste mali vedieť

Mnoho ľudí má obrovský strach zo starnutia. Psychológovia na tom nevidia nič zlé. Je ale vhodné tento strach prekonať a uvedomiť si, že každý vek má svoje výhody aj nevýhody. V tomto článku sa dozviete, čo sa s vašim telom začne diať po 40-tke.

Prinášame vám svetlú aj tmavú stránku starnutia. Je dôležité podotknúť, že nie všetky zmeny sa vám musia udiať. Záleží od vášho zdravotného stavu a životného štýlu, ktorým žijete.

10. Rednutie vlasov.

Tento problém sa týka hlavne mužov. Mnohí však strácajú vlasy už pred 30. rokom života. Až 53% mužov plešatie po 40. roku. Je to samozrejme smutné, avšak máme aj dobrú správu. Dochádza aj k zmierneniu rastu chĺpkov na celom tele.

Ako predísť rapídnemu vypadávaniu vlasov? Starajte sa o ne: občas ich ostrihajte, aplikujte na ne masku a prestaňte používať fén. Jedzte pestrú stravu a viac vitamínov.

9. Bude jednoduchšie byť dobrým rodičom.

40. ročné ženy a muži sú skúsenejší, poradia si s rôznymi problémami jednoduchšie a vedia sa popasovať so životnými výzvami. Sú viac  finančne zabezpečení než 20-roční ľudia. Výsledok? Starší rodičia dokážu deťom poskytnúť všetko čo potrebujú.

S tým sú spojené aj negatíva. Pre ženu je v tomto veku ťažšie otehotnieť a porodiť zdravé dieťa. Preto je vhodnejšie mať deti skôr. Je tiež dôležité spomenúť, že súčasná populácia sa potýka s reprodukčnými problémami.

8. Možnosť výskytu laktózovej intolerancie.

 

Niektorí ľudia nedokážu stráviť laktózu – mliečny cukor, už od útleho detstva. Iným sa táto porucha trávenia objaví až neskôr. Laktózová intolerancia zvyčajne postihuje najmä Afroameričanov a Aziatov nad 40 rokov.  V tomto veku klesá produkcia enzýmu laktáza, ktorá štiepi laktózu. Výsledkom je fakt, že človek nedokáže stráviť mlieko a zvyčajne trpí viacerými črevnými problémami.

 

7. Zuby budú citlivejšie.

Ak trpíte cilivosťou zubov už v mladom veku, tento problem zvyčajne so zvyšujúcim sa vekom mizne. Môže za to dentín, ktorý sa vekom tvorí a zmierňuje tak citlivosť zubov.

Negatívom je, že po týchto zmenách možno nespozorujete, že sa s vašimi zubami deje niečo zlé. Odporúčame preto pravidelne navštevovať svojho zubára.

6. Úbytok na výške.

Po 30-tke sa ľudia začínajú zmenšovať. A po 40-tke sú tieto zmeny naozaj viditeľné. Podľa dát zozbieraných Univerzitou v Arkansase, muži sa medzi 30. a 70. rokom života postupne zmenšujú o 2,5 cm  a u žien je to až dvojnásobok. 

Aby ste týmto výškovým zmenám predišli, jedzte potraviny bohaté na vápnik, vitamín D, a nezabudnite cvičiť.

5. Metabolizmus sa spomalí.

Ak v 40-tke jete rovnaké jedlo ako v 20-tke, rýchlo vám pribudnú kilá navyše. Po 40-tke sa totiž metabolizmus spomaľuje. Dr. Kathryn Boling tvrdí, že priemerná žena priberie okolo 7 kg medzi 40. a 55. rokom.

Aby ste týmto nepríjemnostiam predišli, siahajte po zdraviu prospešnej strave a veľa cvičte. Nezabúdajte, že neexistujú žiadne zázračné diéty. Je nutné na sebe pracovať.

4. Staneme sa atraktívnejšími a sebavedomejšími.

Psychológovia tvrdia, že po 40-tke sú ženy sebavedomejšie ako ženy medzi 20. a 30. rokom. To im pomáha k väčšej sebaláske, netrápiť sa pre maličkosti a zbaviť sa negatívnych ľudí v ich živote, byť šťastné a finančne nezávislé.

V tomto veku ľudia zvyknú prehodnocovať svoj postoj k sebe a k ľudom v ich okolí. Aj z tohto dôvodu sú aj v očiach iných ľudí atraktívnejší.

3. Zhorší sa sluch a zrak.

Po 40-tke sa u ľudí vyskytuje problém vidieť do diaľky či iný zrakový problém. Pravidlom býva, že potrebujú viac svetla na čítanie a tiež pozorujú zmeny vo farebnom vnímaní. Iným často vyskytujúcim sa problémom sú suché oči.

V dôsledku zmien v štruktúre bubienka a vnútorného ucha sa zvykne zhoršovať aj sluch.

Preto je vhodné z času na čas navštíviť aj príslušného lekára.

2. Imunitný systém sa posilní.

Do 40-tky sa ľudia potýkajú s množstvom vírusov. Dôsledkom je skutočnosť, že imunitný systém je dostatočne silný a chorobám podľahne len málokedy.

Aby ste ho však podporili, veďte zdravý životný štýl a dostatočne spite. Taktiež trávte veľa času vonku na čerstvom vzduchu.

1. Zmenia sa chute.

Po narodení má človek okolo 9 000 chuťových pohárikov. Starnutím ich počet klesá a tak začíname strácať aj niektoré chute, zvyčajne najprv slané a sladké, neskôr horké a kyslé. U žien sa tieto zmeny vyskytujú skôr než u mužov.

Tento proces žiaľ nie je možné zvrátiť, ale neznamená to nemožnosť rozoznávať chute.

Verím, že vám tento článok pomôže pripraviť sa na budúcnosť a nerobiť si z týchto zmien ťažkú hlavu.

Zdroj: brightside.me